Pazartesi, 22 Ocak 2018
Gündemdekiler

Limter İş Sendikası, “Yasadışılığa Son, Sigortalarımız Aldığımız Ücret Üzerinden Yatırılsın, AGİ’lerimiz Gasp Edilmesin” talebiyle Tuzla’da tersane patronlarının örgütü GİBBİR önünde basın açıklaması yaptı.

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, kayıt dışılığa karşı “Yasadışılığa Son” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında tersane patronlarının örgütü Türkiye Gemi Sanayicileri Birliği (GİSBİR) önünde basın açıklaması yaptı.

Tuzla’da bulunan tersane patronlarının örgütü Türkiye Gemi Sanayicileri Birliği (GİSBİR) önünde toplanan Limter İş Sendikası yönetici ve üyeleri "Yasa dışılığa son. Sigortamız aldığımız ücret üzerinden yatırılsın! AGİ'lerimiz gasp edilmesin" yazılı pankart açtı.

 

“Yasadışılığa Son” Kampanyası 71. Gününde

“Sigorta Hakkımız Engellenemez” “AGİ Hakkımızdır Gasp Edilemez”, “İşçiler Birleşin Sömürüye Son Verin”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları atılan eylemde Limter İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı "İşçiler için tam bir cehennem, taşeronlar ve tersane patronları için ise adeta cenneti andıran kayıt dışılığın ve yasa dışılığın merkezi, neoliberal politikanın ise laboratuarı durumunda olan tersanelerde on binlerce taşeron işçisinin kaderi tersane patronlarının ve taşeronların iki dudağı arasından çıkan söze bağlı olmaya devam ediyor" diyerek kampanya ve basın açıklamasının nedenini belirtti.

“Yasadışılığa Son” sloganıyla başlattıkları kampanyanın 71. gününde olduklarını ve her gün farklı bir işyeri önünde taleplerini dile getirdiklerini aktaran Saygılı, bir zamanlar seri işçi cinayetleriyle anılan tersanelerde, iş kazalarıyla ve meslek hastalıklarıyla koyun koyuna çalışan işçilerin aynı zamanda yasa dışı ve kayıt dışı çalıştırıldıklarına dikkat çekti.

 Saygılı, sigortalarının almış oldukları ücret üzerinden tam yatırılmasını, AGİ'lerinin tersane patronları ve taşeronlar tarafından gasp edilmeden her ay taraflarına ödenmesini ve Çok Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin tersanelerde uygulanması taleplerini kampanyanın 71. gününde GİSBİR önünde yinelediklerini belirtti.

 

“GİSBİR Yatırılmayan Sigortalarımız Ve AGİ’lerden Sorumludur”

Bugün basın açıklamasını GİSBİR önünde yapma nedenlerini ise “GİSBİR yasadışçılığın ve kayıt dışılığın asıl sorumlusu olan tersane patronlarının çatı örgütüdür. "GİSBİR önündeyiz çünkü; özelliklede tam yatırılmayan sigortalarımızın ve ödenmeyen, açıkçası çalınan AGİ'lerimizin birinci derecede sorumlusu ve muhatabı GİSBİR'dir” diyerek açıkladı.

 

“Hükümet Yetkilileri Üç Maymunu Oynuyor”

“Kayıtdışılığa Son” şiarıyla yürüttükleri kampanya kapsamında bir çok tersane önünde basın açıklaması yaptıklarını, taleplerine ilişkin imza kampanyası yürüterek imzaları vergi dairesi ve SGK il Müdürlüğü’ne bir şikayet dilekçesiyle ilettiklerini aktaran Saygılı, ne önünde basın açıklaması yapılan işyerlerinin patronları tarafından bir yanıt ne de şikayette bulundukları bir kurum tarafından bir girişimde bulunulmadığına vurgu yaptı.

 

“Tersane Patronları Yasadışılıkta Tam Gaz Gidiyor”

Tersanelerde çok açık şekilde devam etmekte olan kayıtdışılık ve yasadışılık ile ilgili hükümet yetkililerinin üç maymunu oynadıklarını ifade eden Saygılı, tersane patronları ve taşeron şirketlerin de hükümetin bu tutumdan güç alarak ve bunu fırsat bilerek tam gaz yollarına devam ettiklerini, işçilerin örgütsüzlüğünü ve işten atılma korkusunu fırsat bilen patronların giderek daha da pervasızlaştıklarını belirtti. İş kazalarının her geçen gün artış gösterdiğine işaret eden Saygılı, Gemak tersanesinde son bir hafta içerisinde iki kazada biri kadrolu, üç işçinin ağır bir şekilde yaralandığını aktardı.

 

“Yetkili Kurumlara 2008 Yılı Grevlerimizi Hatırlatırız”

Saygılı sözlerini “Taleplerimiz yasal haklarımız olmasına rağmen tersane patronları bu taleplerimizi ellerinin tersiyle itmeye, ali kıran baş kesen olmaya devam ederlerse, ha keza yetkili kurumlar görevlerini yapmaz tersane patronlarına ve de taşeronlara destek atmaya devam ederlerse 2008 yılının 27-28 Şubat ve 16 Haziran grevlerimizi hatırlatarak, meşru direnme hakkımızı kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın isteriz" diyerek tamamladı.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...