Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

MESS dayatmalarına karşı metal işçileri grev kararını açıkladı. 2 Şubat'ta greve çıkacak olan Birleşik Metal İş Sendikası üyesi iş yerlerinde grev kararı da asılmaya başlandı.

Metal işçileri patronların ağır çalışma koşullarını dayatmasına karşı greve gitme kararı aldıklarını açıkladı.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası, metal işçilerinin patronların ağır çalışma koşullarını dayatmalarına boyun eğmeyeceklerini ve 2 Şubat itibariyle greve çıkacaklarını ilan etti.

Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal işçilerinin toplu sözleme görüşmelerinin üç sedikaya bağlı olarak toplamda 180 binin üzerinde işçiyi ilgilendirdiğini ve 180 iş yerini kapsadığını belirtti.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinin üç sendikaya bağlı olarak toplam 180 bin işçiyi ilgilendirdiğini ve 180 işyerini kapsadığını açıkladı. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) teklifinin kabul edilemez olduğunu belirten Serdaroğlu, 2 Şubat'ta greve çıkacaklarını söyledi.

 

"Grev Yasağını Tanımayacağız"

Birleşik Metal İşçileri Sendikası olarak bir grev yasağının söz konusu olması halinde grev yasağını tanımayacaklarını da açıklayan sendikadan yapılan açıklamada "OHAL’e güvenerek grevlerin yasaklanacağı rahatlığı içinde olan MESS’e ve kamuoyuna grev yasağını tanımayacağımızı çok daha önce açıkladık. Daha önce MESS’den ayrılan işverenlerin kurduğu işveren sendikası EMİS ile yürütülen toplu pazarlıkta işverenlerin kapılmış olduğu rehavete kapılmaması konusunda MESS’i uyardık" denildi.

EMİS işyerlerinde de Ocak 2017 de greve çıkıldığında yine Bakanlar Kurulu kararı ile erteleme adı altında grevin yasaklandığı hatırlatılarak, sendikanın grev yasağına rağmen grevi sürdürdüğü ve önemli kazanımlarla sözleşmenin imzalandığı belirtildi.

 

Yasaklara Karşı Birlikte Grev Çağrısı

Üç sendikanın 130 bin işçiyi kapsayan grevinin Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklama tehdidi altında olduğu ve bunun büyük bir saldırı anlamına geldiği belirtilen açıklamada, önümüzdeki günlerin birçok gelişmeye ve saldırıya açık olduğu ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu nedenle Birleşik Metal-İş Sendikası olarak yasaklama ihtimaline karşı, işçi sınıfının ortak kazanımı için ortak mücadelesini önemsedik ve önerdik. Greve ortak çıkmayı ve grev yasağına karşı ortaklaşa direnmeyi önerdik. Bunu tarihsel bir sorumluluk olarak üstlendik.

Ancak gelinen noktada diğer sendikalardan bu konuda resmi yanıt gelmese de tüm metal işçileri bu çağrımızı destekliyor. Bu nedenle, işçi sınıfının mücadele tarihinden aldığımız güçle ve işçi sınıfının mücadelesinin değiştirme ve dönüştürme yeteneğine olan inancımızla, Toplu pazarlık mevzuatının gereğini yerine getirerek 30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığı ile bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.

Kararımız enternasyonal sınıf hareketine, Türkiye işçi sınıfımıza, ve tüm metal işçilerine hayırlı olsun."

Diğer yandan Türk Metal Sendikası ve Çelik İş Sendikası da geçtiğimiz günlerde 2 Şubat'ta greve gideceğini açıklamıştı.

 

Fabrikalarda Grev İlanları Asılıyor

Metal patronlarının yüzde 6,4 zam ve üç yıllık toplu sözleşme dayatmasını kabul etmeyen Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler bugün örgütlü oldukları işyerlerinde birer saatlik uyarı grevi yaptılar, bazı işyerlerinde de halaylar eşliğinde grev ilanı astılar.

Grev kararı alan sendikalardan Birleşik Metal-İş, bugün örgütlü olduğu fabrikalarda birer saat uyarı grevi yapıyor. 30 ayrı işletmede bugün yapılan uyarı grevine 8 bin metal işçisi katılıyor.

Kroman demir çelik fabrikasında da bu sabah fabrikaya grev kararı ilanı yüzlerce işçinin oluşturduğu grev halayıyla asıldı. İşçiler bir saatlik uyarı grevi gerçekleştirdiler.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...