Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevinin 226 gününde Süreyya Operası önünde yaptıkları eylemde, taleplerinin bir an önce kabul edilmesini istedi. Mahkemede tutukluluğu sona eren Semih Özakça "Hoşgeldin Semih" diyerek selamlandı. Ardından "Nuriye'yi de Alacağız" denildi.

İSTANBUL - Nuriye ve Semih İçin Dayanışma üyeleri, her Cuma olduğu gibi bugün de Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi.
 OHAL KHK’lerle karşı 226 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nin işlerine geri iade edilme taleplerinin kabul edilmesini istedi. Bugün Ankara Sincan Cezaevi Mahkemesi’nde görünen duruşmada öğretmen Semih Özakça’nın serbest bırakılmasını, “ Çay Bella” şarkısını seslendirerek kutlayan üyeler, Akademisyen Nuriye Gülemen’in de derhal serbest bırakılmasını istediler.
 Eylemde, Nuriye ve Semih’in fotoğrafları taşınarak “Açlık grevi 226.Gününde, ‘İşimizi geri istiyoruz’” yazılı pankart ile “ Açlık grevi 226. Gününde” dövizleri taşındı. “Nuriye, Semih yaşayacak”, “KHK’ler gidecek biz kalacağız”, “ Emekçiyiz haklıyız kazanacağız”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Savunma hakkı engellenemez” sloganları atıldı.  Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, Semih Özakça’nın "Biz ölmek üzere olan Afrikalı çocuğuz, karşımızda akbabalar bekliyor" sözünü hatırlattı.

Efe, “Onlar 226 gündür bedenlerini açlığa yatırarak, KHK’lerle bu ülkede emekçilerin başına gelenleri karşısında dimdik ayakta duruyorlar. Tek talepleri işleri ve aşlarını geri almak . Onlar, böyle yaşayarak ölmektense, onurumuzla direniriz diyenlerdir ” dedi.
Semih Özakça’nın tahliye edilmesinin yeterli olmadığını belirterek “ Nuriye’yi de istiyoruz” diyen Efe, Nuriye ve Semih’in taleplerinin derhal kabul edilmesini ve OHAL Komisyonunda dosyalarının öne alınmasını istedi.
Nuriye Semih için Dayanışma adına bu hafta açıklama Ebru Esen tarafından okundu.

Bugün Nuriye ve Semih’in 3. Duruşmasının görüldüğünü anımsatan Esen, Semih Özakça duruşmada hazır bulunurken, Nuriye Gülmen’in “ sağlığı uygun değil” gerekçesiyle duruşmaya getirilmediğini, yaşananların, OHAL ve KHK faşizmine karşı iktidarın karşısına dikilmesini bir irade savaşına dönüştüren Nuriye Gülmen’in tutuklanmasına dönük komplonun sadece bir parçası olduğunu ifade etti.
Esen, “ Nuriye Gülmen’den intikam alarak yüzbinlerce ihraç edilmiş emekçiyi, halkları ve devrimcileri terbiye etmeye çalışıyorlar” dedi.
Bugün görülen duruşmada öğretmen Semih Özakça tahliye edilirken, akademisyen Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar verildiğini belirten Esen, “ Dayanışma olarak haklı taleplerinin savunucusu olduğumuz öğretmen Semih Özakça’ya hoş geldin diyerek siyasi iktidarın Nuriye Gülmen nezdinde devam eden hukuksuz ve tehdit mekanizmalarını tanımıyor ve teşhir ediyoruz. Nuriye Gülmen’e yönelik fiziki, siyasi ve tıbbı tecridin derhal sonlandırılmasını istiyoruz. Semih’i mücadeleyle aldık, Nuriye Gülmen’in özgürlüğüne kavuşması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.


Nuriye ve Semih’in 17 Kasım’da Sincan Cezaevi Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya katılım çağrısı yapan üyeler, öğretmen Semih Özakça tahliye edilmesini hep bir ağızdan, “ Çav Bella” şarkısını söyleyerek kutladılar.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...