Pazar, 18 Şubat 2018
Gündemdekiler

Şişli Belediyesi'nin usulsüz ihale ile taşeron şirketlere devredilmesine karşı bir grup işçi Ankara'ya yürüyecek, belediye önünde çadır açılacak.

İSTANBUL - CHP’li Şişli Belediyesi’nin kendisine bağlı Kent-Yol Şirketi’nde 10 yıldır sendikalı olarak çalışan işçileri işten atma ve sendikal örgütlülüğü dağıtmak girişimine karşı işçilerden bir grup bugün Ankara’ya yürüyüşe başlayacak. Belediye binası önünde ise çadır kurarak eylemi sürekleştirecek.
Şişli Belediyesi’nin kendi şirketinin yaptığı işi “yeterli bütçe yok” gerekçesiyle taşeron şirketlere devretmesi ve bunu da usulsüz ihaleyle yapması işçilerin öfkesine neden oldu.
İşçiler usulsüz ihalenin iptal edilmesini ve yıllardır çalıştıkları Kent-Yol Şirketi’nde sendikalı olarak çalışmaya devam etmek istiyor.
Başka şirketlerin ihaleyi alması durumunda hem işçilerin iş garantisi kalmıyor hem de işe alınsalar da tüm sendikal haklarını kaybetmiş olacaklar.
Bugün üçüncü gününe giren eylem belediye binası önünde sürüyor.
Dün usulsüz şekilde gerçekleşen ihaleyi 3 şirket ortaklığı kazanmıştı. Marmara Temizlik İnşaat AŞ, Burç Yapı Temizlik İnşaat AŞ ve Doğan Sosyal Hizmetler’in ortaklaşarak aldıkları ihalede 350 milyarlık bir paranın döndüğü iddia ediliyor.
Genel-İş Sendikası yöneticileri ihalenin yasal prosedürlere aykırı olarak gerçekleştiğini, normal koşullarda 21 şirketin katılması gerekirken sadece 3 şirketle gerçekleştiğini  şirketlerden birinin zorunlu olan teminat mektubunun  dosyasında bulunmadığını aktardı.
Bu usulsüz ihaleye ve işsiz bırakılmalarına tepki gösteren işçilerin iş bırakmaları nedeniyle Şişli Belediyesi'ne ait semtlerde çöpler de toplanmadı.
"Taşeron cehennemine sürüklenmeyeceğiz, kazanılmış haklarımızı koruyacak, sendikal örgütlülüğümüzün dağıtılmasına seyirci kalmayacağız. Biz kendi şirketimiz olan Kent-Yol’da çalışmakta ısrarlıyız, direneceğiz” diyen işçiler bugün 25 kişilik bir ekiple Ankara’ya yürüyüş başlatıp  belediye binası önünde ise çadırı açarak eylemi sürdürecek.

 

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...