Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Ekmek İstiyoruz!

8 Mart 1917 (Eski Rus takvimine göre-23 Şubat).... 8 Mart günü “Ekmek İstiyoruz!” diye haykırıyor kadınlar. Kadınlar yürüdükçe kitleselleşiyorlar. Tüm fabrikalardan işçi kadınlar, ekmek ve gaz kuyruklarında bekleyen kadın kitleleri katılıyor bu yürüyüşe. Çar'a ekmek isteyen dilekçelerini sunacaklar. Fakat önleri askerler tarafından kesiliyor. Kadın yığınlarının eylemine saldırıyor Çarlık askerleri. “Ekmek isteyen” kadınların üzerine ateş açılıyor… İşte o andan itibaren fırtına kopuyor.

Çok “barışçıl” bir şekilde “ekmek istiyoruz” sloganıyla başlayan hareket, büyük ayaklanmalara, tüm ülkeye yayılan grevlere dönüşüyor. 8 Mart’ta kadınların başlattıkları ve ön saflarda yer aldıkları sonucu Çarlık devriliyor.

Ekmek isteyen kadınların dilekçelerini Çar'a sunma eylemleri tüm Rus halkının kaderini değiştiren bir devrime dönüşüyor. Kadınlar hiç de, “bir devrim yapacağız” diye çıkmamışlardı yola. Hatta kendi eşleri bile (erkek işçiler) onların bu hareketini küçümsüyorlardı: “ne olacak ki, kadınlar ekmek istiyorlarmış işte” diye. Oysa kadın kitlelerinin bu eylemi Rus halkının yaşamını tümden değiştirdi. Dünyayı değiştirme eyleminin bir parçası oldu.

İşte tarihe Şubat Devrimi olarak geçen hareket kadınların “barışçıl” gösterileriyle başladı, Ekim'e giden yolu açtı…

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1