Cuma, 19 Ocak 2018
Gündemdekiler

İHD Kadın Komisyonu üyeleri, kadına yönelik şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için harekete geçmeleri talebiyle kadın milietvekillerine sözleşmeyi gönderdi.

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye'nin de imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ni Meclis'te erkek milletvekillerinin yüzüne okunması ve yargı sürecinde sözleşmelerin maddelerinin uygulanıp uygulanmadığını takip etneleri talebiyle Meclis'de grubu bulunan partilerin kadın milletvekillerine gönderdi.

Galatasaray PTT önünde toplanarak "Kadına yönelik şiddete son" yazılı pankart açan İHD üyesi kadınlar, Türkiye'de erkek egemen, militer, toplumsal cinsiyetçi bir bakış hala gücünü korumakta olduğunu ifade etti.
Kadın mücadelesinin uluslararası dayanışmayla yazılı hukukta önemli kazanımlar elde ettiğini vurgulayan kadınlar, bunlardan en önemlisinin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi olduğunu belirtti.
15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana kadına yönelik yaşanan şiddetin arttığına vurgu yapılarak ”Kadını erkeğin namusu "olarak gören anlayış nedeniyle farklı cinsel kimliklere karşı hoşgörüsüzlüğün kadın cinayetleri ve kadınlara yönelik şiddetin artmakta olduğunu ifade eden İHD üyesi kadınlar, Türkiye'nin de imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesini hatırlatarak "Ancak, gerek yazılı hukukumuzda ki gerekse uluslararası hukuk alanındaki kazanımlarımız, yargı da yer bulamamakta...
Hakimler ve savcılar, uluslararası sözleşmelere so erece duvarsız kalmaktadırlar. Bu sozleşmelerden belki de en önemlisi Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesidir. Üstelik Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu sözleşmenin ilk imzacısıdır. Bu sözleşme, kadına yönelik şiddet ve aile içi şidde n önlemesini amaçlamaktadır" dedi.
Sözleşmenin içeriğini aktaran İHD üyesi kadınlar sözleşmenin   tüm taraf devletlere, "Toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar" geliştirme görevini yüklediğini aktardı.
İstanbul Sözleşmesi'nin kadına yönelik şiddet alanında verimli politikalar oluşturmak ve şiddeti önleyici tedbirler alma konusunda önemli bir sözleşme olduğunu fakat Türkiye’de yargıçlar ve savcıların değil uygulamak, bu sozieşmeden haberdar dahi olmadıklarına dikkat çeken İHD üyesi kadınlar bunun son derece vahim olduğunu belirtti.
İnsan hakları savunucusu kadınlar olarak, lstanbul Sözlrşmesini mecliste grubu bulunan partilerin kadın milietvekillerine bir kez daha hatırlatmak üzere göndereceklerini belirterek "Onlardan isteğimiz; İstanbul Sözleşmes'nin erkek milletvekillerinin yüzlerine karşı, meclis kürsüsünden okunması, özellikle yargıda bu sözleşmeye uyulup uyulmadığının gözlenmesi ve buldukları sonuçları, insan hakları savunucusu kadınlarla paylaşmaları. Talebiıniı budur. Destek bekliyoruz" dediler.
Açıklamanın ardından PTT Galatasaray Şubesinden milletvekillerine İstanbul Sözleşmesi postaya verildi.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...