Pazartesi, 22 Ocak 2018
Gündemdekiler

HDP Van İl Örgütü’nün zindanlarda tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin yarın düzenleyeceği panel, Valilik tarafından “İçeriği sakıncalı” denilerek yasaklandı.

VAN - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın katılımıyla zindanlarda tek tip kıyafet dayatmasına ilişkin planladığı panel Van Valiliği tarafından yasaklandı. Van TSO’da yapılması planlanan panelin yasaklanmasına gerekçe ise, “İçeriği sakıncalı” denildi.

 Yasağa tepki gösteren HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tutuklulara tek tip kıyafet zorunluluğunu getirildiğini ve HDP olarak bu uygulamaya karşı direndiğini belirtti.

 Bu uygulamayı kabul etmediklerini dile getiren Dede, “Ancak hükümet ısrarla buna ilişkin yönetmelik hazırlıklarını sürdürüyor. Biz de HDP olarak bu kıyafet uygulamasının hukuki, siyasi, toplumsal neden ve sonuçlarının neler olacağına ilişkin yarın Van TSO’da bir panel gerçekleştirmek istedik. Ancak OHAL rejimi ile yönetilen ülkemizde Valilik etkinliğimizi yasakladı” dedi.

 Sadece tutuklulara değil tüm ülkeye tek tipin uygulaması dayatıldığını vurgulayan Dede, "Anayasa’da belirtildiği üzere siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bunu engellemek demokrasiye vurulmuş bir darbedir. Ancak bu tür faaliyetler bizi engellemeyecektir. Yarın saat 12.00’da Edremit’te bulunan il binamızda halkımızla bir araya geleceğiz” diye belirtti.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...