Cuma, 19 Ocak 2018
Gündemdekiler

Devrimci Öğrenci Birliği olarak, işten atılan DHL Express işçilerini 14 Aralık günü ziyaret ettik. Onlarla sohbet edip, taleplerinin neler olduğunu, bu sürecin nasıl geliştiğini, sendikalı olduklarından dolayı şirketteki çalışma koşullarını konuştuk. Biz sorduk, onlar da bize süreci anlattılar.

Neden işten atıldınız? Bu süreç nasıl gelişti?

-Şirkette sendika yoktu. Şirketin içerisine sendikayı sokmaya çalıştık. Bizler şirket içerisinde işçi arkadaşlarımıza sendikayı anlattığımız ve sendikalı olduğumuz için işten atıldık. Biz finans departmanında çalışıyorduk yani beyaz yakalı olarak tabir denilen çalışanlardık. Genelde eski çalışanlardık, en az çalışanımız altı yıldır çalışıyor bu şirkette. Sendikamızla olan mahkemelerimiz devam ediyor aynı zamanda bireysel mahkemelerimiz de devam ediyor. İçeriye sendika girene kadar direnişimiz devam edecek.

 

Şirkette sendikalı olmayan ama destek olan işçiler var mı?

-Destekte bulunan arkadaşlarımız var. Türkiye’de tabi sendikalı olmaktan korkan işçi arkadaşlarımız var. Tabi ki onları da anlıyorum. Türkiye’de sendikalı olmak zor. Sendika olmayan bir şirkete sendika sokmak zor. Arkadaşlarımızın korkularını, çekincelerini anlıyoruz. Ama sendika kapının önünde, sendikamıza güvenebilirler, bizlere güvenebilirler.

 

Talepleriniz neler?

-Öncelikle işe geri dönmek istiyoruz. Şirketin çoğunluk tespitine itiraz ediyoruz. Şirketin sendikayla toplu iş sözleşmesine oturmasını istiyoruz.

 

Şirkette şuan sendikalı işçi var mı?

-Sendika işçi şuan şirkette var. Yasal çoğunluğumuzu aldık. Şirketin mevcudu sekiz yüz otuz küsür, sekiz yüz otuz çalışanın yüzde kırkını sendikalı yaptık. Çoğunluk tespiti yapıldı. Ama bu 12 Eylül’den kalan bir yasa var; çoğunluğa itiraz hakkı. Şirketin bu itiraz üzerinden bizi oyalamaya çalışıyor. Ama bu bir şeyi çözmeyecek. Çünkü biz yasadışı, illegal hiçbir şey yapmıyoruz. Mahkeme kararını verdikten sonra şirket kaybedecek.

 

Şirkette görüşmelerinizde neler konuşuluyor?

-Sendikamız görüşüyor. Sendikamız taleplerimizi tek tek sıralıyor. Ama şirketin zamana oynama gibi bir eğilimi var. Bizler mahkemenin sonuçlanmasını bekliyoruz.

 

OHAL sürecindeki işçi kıyımını nasıl değerlendiriyorsunuz, buna dair neler yapılabilir?

-Bir işçi olarak, işçilerini hiçbiri sendikaya üye olmaktan korkmasınlar. Sendika anayasal bir hak, OHAL şartlarında da olsak, sendikalı olmak işçilerin hakkı. İşçiler haklarına sahip çıksın. Sendika haklarına sahip çıksınlar. Biz bu zor günlerin atlatılacağını düşünüyoruz.

İstanbul/Devrimci Öğrenci Birliği

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...