Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

 

15.si düzenlenen 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali, OHALe ve baskılara rağmen Deniz Gezmiş Parkında 8-11 Eylül tarihlerinde coşkuyla kutlandı.

Deniz Gezmiş Parkı pankartlarla, bayraklarla süslenmiş, hazır platformu ile sanatçıları ve katılımcılarıyla bayram yeri gibiydi. Alınteri, ESP, DHP, HDP, KÖZ, Mücadele Birliği, SODAP, Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF), Partizan, PSAKD ve Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi stantlar açtılar.

Tertip Komitesinin basın metnini okumasıyla başlayan festivalin ilk günü kadınlar tarafından örgütlendi. “Tecride, Tektipe, Siyasi Soy Kırıma Karşı Her Türlü İsyan! Her Yerde Direniş” şiarıyla bir kadın paneli düzenlendi. HDP Milletvekili Pervin Buldan'ın da katılımıyla cezaevlerinde yaşanan tecrit ve tek tip üzerine detaylı bilgiler verdi. Kadın etkinliği, mahallenin genç kadınlarının hazırladığı amatör kadın mizanseni ile başladı. Etkinlik Dengbej Halime'nin coşkulu stranları ve halayları ile devam ederken, sahneye çıkan Pınar Aydınların ve Grup Alamor'un ardından ilk gün sona ermiş oldu.

Üç gün süren festival boyunca Mücadele Birliği olarak gazete dağıtımı yapıldı. Standımız gençler tarafından ziyaret edilerek, “nasıl bir mücadele yürütülmeli” sorusu üzerine tartışmalar yürütüldü. Faşizm üzerine çıkarılan çek-al ve Şimdi Devrim Zamanı özel sayısı dağıtımı yapıldı.

İkinci gün siyasi atmosfer ile ilgili panelle devam ederken, Deniz Gezmiş Parkı polis tarafından abluka altına alındı. Gençlerin polisin önünde barikat kurması ve halkın parkı terk etmemesi, ablukanın kalkmasını sağladı. Halkın katılımı daha yoğunlaştı. Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu ve HDP Milletvekili Besime Kolçak festivali selamlayarak son süreçle ilgili konuşmalar yaptılar. Mahalle gençlerinin amatör sahnelerinin ardından Grup Munzur sahne aldı.

Son gün ise festivale katılım daha yoğun ve coşkuluydu. Kentsel dönüşüm ve siyasi süreçle ilgili ard arda paneller düzenlendi. KHK’lar, ihraçlar, darbe mücadele yönelimi sorunlar, çözümler ortaya konulmaya çalışıldı.

Panellerin ardından Grup Mayıs ve Vardiya Müzik topluluğu sahne alarak coşkulu türkülerle, halaylarla, sloganlarla kuruluş festivali sona ermiş oldu.

1 Mayıs Mahallesi’nden Mücadele Birliği Okurları

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...