Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın taleplerinin kabul edilmesi için her hafta Kadıköy Süreyya Operası önünde eylem yapan ve 4 Ağustos 2017'de Kalkhedon Meydanı’nda polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 33 kişinin ilk duruşması görüldü. Gözaltına alınan 33 kişi beraat etti. 

Gözaltına alınanların ifadeleri alındı. Eylemde gözaltına alınanlar Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevini ve taleplerini ve dayanışma için yapılan eylemleri sahiplenerek ifadelerini verdi.

İfadelerin tamamlanmasının ardından ÇHD İstanbul Şube Başkanı Av. Gökmen Yeşil  ise savunmasında "Müvekillerimizin savunmalarının toplamında derhal beraat hususları olduğunu görüyoruz. Demokratik hakların kullanılması engellenmesi de derhal beraat gerektirir. Her ne kadar savcılık tarafından lehe deliller sunulmamış ise de tüm müvekkillerin beyanları ile sabit anayasal, Uluslarası sözleşmelerle ihlal edilmiş bir hak vardır. Derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Av. Çiğdem Akbulut: “Müvekkillerim haftalardır oradalar, burdan çıkacaklar yine gidecekler. O hafta keyfi şekilde saldırılmıştır. Savcı ile görüştük, savcı gözaltı kararı olmadığını söyledi, kolluk kuvvetleri karar yok ama OHAL var dediler. Kolluğun keyfiyeti bu boyuttadır. Barkın’ın, polislere yönelik anayasal hakkımızı kullanıyoruz, siz bunu ihlal ediyorsunuz” şeklindeki uyarısını, dosyaya insanları provoke etmek şeklinde eklemişler. İhlal ettikleri şeyin farkındalar, buna kılıf bulmaya çalışıyorlar. Haftalarca orada eylem yapan müvekkillerin her biri demokratik düşüncelere sahip insanlar, Barkın söylese de söylemese de anayasal haklarının ihlal edildiğini biliyorlardı. Bu yüzden dağılmalarına gerek yoktu ve haklarına sahip çıktıkları için işkence ile gözaltına alındılar. Ertesi hafta, yine saldırıp Berkin’in annesi Gülsüm Elvan’ın kolunu kırdılar. Sonra saldırıyı kestiler. Bu nedir, sadece keyfiliktir. Dayanışma üyelerimiz beyanlarının tamamında Nuriye ve Semih'in direnişinin haklı olduğunu ve derhal işe iade edilmeleri gerektiğini ifade ettiler. Ciddi işkence gördük,haklarımız gasp edildi" beyanında bulundu.

Savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme heyetinin karar aşamasına gelindi.

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma eylemlerinden gözaltına alınan 33 kişinin tümü Nuriye ve Semih'in eylemi, taleplerini ve dayanışma eylemlerini sahiplendiği dava tüm gözaltına alınanların beraatı ile sonuçlandı. Duruşma sonrası Kartal Anadolu Adliyesi önünde

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma olarak basın açıklaması yapıldı.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...