Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

 

 4 Ağustos günü Karakas'taki Meclis Binası'na giden Ulusal Kurucu Meclis'e seçilen 545 delegeye eşlik eden Venezuella halkı yol boyunca 'Örgütlü Bir Halkı Hiçbir Kuvvet Yenemez!' sloganları attı.

Toplanan kalabalık Venezuella'nın iki kurtarıcısı Simon Bolivar ve Hugo Chavez'in resimlerini taşıdılar ve daha sonra resimleri Meclis Salonu'na yerleştirdiler. Sağcı muhalefet, Ocak 2016'da seçimi kazandıktan sonra resimleri kaldırmıştı. Delegeler salona girerken, kitle İspanyolca çeşitli sloganlar attı. Atılan slogan (Volvio) 13 Nisan 2002 yılında Chavez sağcı darbeden kurtarılıp, iktidara geri geldiğinde atılan sloganla aynıydı.(''Geri döndü, geri döndü, geri döndü'').

Ulusal Kurucu Meclis, iki yıl boyunca görev yapacak ve çalışmaları yürütmeye yardımcı olacak yürütmesini seçerek görevlerini açıkladı.

Ulusal Kurucu Meclis'in Amaçları

Karşı-devrimcilerin Bolivarcı devrime karşı sürdürdüğü bir savaşın ortasında 8 milyon Venezuellalı'nın hayatlarını riske ederek bu belirsiz seçime gittiğini hatırlamak önemlidir. Ulusal Kurucu Meclis'in amaçları:

  1. Barış ortamının sağlanması
  2. Yeni bir ekonomik modelin kurulması
  3. Sosyal programların korunması
  4. Cezadan muaf kalma ve yozlaşmanın kökünü kazımak için adalet sistemini genişletmek
  5. Katılımcı demokrasiyi ve komünal örgütlenmeleri tanıma ve güvenliğini sağlama
  6. Ulusun savunulması
  7. Ulusun çok kültürlü karakterini tanıma ve kabul etme
  8. Genç kuşaklar için teknoloji, iş vs. gibi imkanların sağlanması
  9. Ülkenin ve gezegenin doğasını korumak

 

Ayrıca, oy kullanan 8 milyon insanın hepsinin fakir ve Chavezci olmadığını hatırlamak önemlidir. Aslında, oy kullananların içindeki büyük bir kitle muhalefetin safında olan orta sınıftı. Bu kitle, Ulusal Kurucu Meclis kurmak için oy kullandılar çünkü daha fazla sokak saldırıları ve ölüm istemiyorlar.

Paralı Askerlerin Saldırısı Çabucak Engellendi

6 Ağustos sabah erken saatlerde, Bolivarcı Ulusal Muhafız Güçleri üniforması giymiş bir grup silahlı asker, Karakas yakınlarındaki Carabobo Bölgesi'nde yer alan Valencia'da başsavcılık, askeri kurumlar gibi bazı yerlere saldırı gerçekleştirdi. Bolivarcı milislerin devrimin hizmetinde olduğunu Venezuella halkına ve dünyaya bir açıklama ile duyuran ordu bu saldırı girişimine hemen cevap verdi. Bu paramiliter grubun başı daha önceden Bolivarcı milislere ihanet eden ve kovulan Miami'de yaşayan alt-rütbeli eski bir devlet görevlisiydi. Grubu geri kalanı ise para ödenmiş sivillerdi. Bu kesinlikle tesadüf değildir, emperyalist güçler ve özelde ABD ülkeye ekonomik ve siyasal yaptırımları artırmış, ülke içindeki karşı-devrimci şiddet saldırılarını desteklemiş ve ülkeye yönelik tehditleri sürekli dinlendirmişti. Ulusal Kurucu Meclis'in seçilmesinden sonra emperyalizm yenilgiye tahammül edememiş, bunun sonucunda en son darbe seçeneğine başvurmuştur. Bolivarcı güçler ve Venezuella halkı her türlü saldırı ve baskıya göğüs germeye devam ediyor.

NOT: Workers.org'dan çeviridis

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...