Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

6 Mayıs 1972… Türkiye ve Kürdistan tarihinde zorlu ama bir o kadar onurlu bir tarih. Faşizme karşı emekçi halkların, işçi sınıfının savaş çığlığı olmuş, yaşamını doyasıya devrimci bir ateşle yaşayan Denizlerin ölümsüzleşme günü. Tarihin o yanılmaz yaprağına adlarını onurlu ve altın harflerle yazdırdıkları bir gün.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan üç koca yürekli insan, üç mükemmel kafa, üç militan komünist. Denizler 68 kuşağının yetiştirdiği pratik, önder karakterdeki devrimcilerdi. Liderlik, öne atılabilme cüretleri Denizleri mücadelenin en ön saflarına kadar taşımıştır. Denizler bulundukları dönem içerisinde işçi grevlerinin yanında, yoksul köylülükle birlikte, gençlik eylemlerinin en önünde en ateşli bir şekilde kavgayı sürdürmüşlerdir. 71 silahlı çıkışı ise Türkiye ve Kürdistan tarihinde zora dayalı devrimin adımlarının örüldüğü, yolunun belirlendiği bir süreç olmuştur.

Denizler bulundukları kısa zaman içinde çok şey yaparak, pratikleriyle, savaşçılıklarıyla, enternasyonal mücadele anlayışlarıyla, uzlaşmaz duruşlarıyla bugün sokak sokak özgürlüğü için dövüşen Kürt halkına hala örnek olmakta, geleceksizlik ve çürümeye karşı özgür bir dünya isteyen gençliğe bu düzene karşı nasıl savaşılacağını göstermekte.

Bugün Denizler idamlarının 45.yılında açlık ve yok oluşun dayatıldığı işçi sınıfının neferlerine hala kavganın yolunu açmakta. Faşizmin toplumun tüm ilerici kesimlerini tehdit ettiği şu günlerde bir kez daha Denizleşmenin ne kadar önemli görüyoruz. Çünkü şunu biliyoruz bu kan denizinin içinden kızıl bir güneşin doğması için Denizler gibi dövüşmek lazım, gerçekçi olup devrimi düşlemenin onun için dövüşmenin zamanı!

Yaşamın devrim ve sosyalizme aktığı şu günlerde ölüme gülerek giden, idamı gülerek karşılayan Denizlerin ardılları olmanın onuru ve kıvancı içindeyiz. Denizlerin tutturduğu devrim türkülerini bugün yine aynı coşku ve devrimci kararlılıkla söyleme zamanı!

Ey yolcu, bir gün yolun buradan geçerse dur ve dinle rüzgar bizlere yürekten türkü söyleyen Denizlerin sesini kulaklarımıza taşıyor. Türküyü dinle ve kendine şiar edin. Faşizmin yıkılacağını bütün kalbimizle bildiğimiz şu günlerde düşmanın üzerine korkusuzca yürüme ve dövüşme zamanı!

İDAMLAR BİZİ YILDIRAMAZ!

FAŞİZME KARŞI DENİZ OLMALI!

İstanbul/DÖB

 

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...