Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Nikah kıyma yetkisinin müftülere de verilmesi, kadınlar tarafından protesto edilmeye devam ediliyor.

İstanbul Kadın Meclisleri 6 Ekim akşamı Beşiktaş Müftülüğü önünde, "Müftü resmi nikah kıyamaz" diyerek, tasarının TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edilmesini protesto etti.

"Müftü Resmi Nikah Kıyamaz" pankartı açılan eylemde okunan açıklamada yasa tasarısının alt komisyonda onaylandığı söylenerek, düzenleme iptal edilinceye kadar her yerde, bu uygulamaya sessiz kalmayacaklarını söylediler.

Kadınlar olarak haklarına yönelik saldırıları artıracak bu uygulamaya olan itirazlarını şöyle sıraladılar:

"- Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi laikliğe bütünüyle aykırıdır. Din görevlisi diğer kamu hizmetlerini yapmakla görevlendirilemez.

- Tasarının erken yaşta zorla evlendirmenin yasallaşmasına zemin hazırlayacağı gün gibi ortadadır. Müftülerin resmi nikah kıyması, zaten resmi nikah şartı aranmadan kıyılan İmam nikahlarını meşrulaştıracak ve erken yaşta evlendirmelerin bu şekilde önünü açılacaktır.

- ‘Nikâhınızı müftünün mü, yoksa belediye memurunun mu kıymasını istiyorsunuz?’ sorusunun sorulması bile toplumun kutuplaşmasına sebebiyet verecektir.

- Medeni Kanun'da nikah kıyma yetkisi nikah memurunundur. Din görevlisine verilmesi planlanan bu yetki medeni kanuna açıkça aykırıdır.”

Açıklama, kadınların sloganları ile son buldu.

İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen tasarı, ilk başta müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verirken, AKP’nin önergesiyle genişletildi, nikah yetkisi il ve ilçe müftülüklerine verildi. Bu da müftünün, müftülük dahilinde çalışan imamları nikah kıymak için yetkilendirebilmesi anlamına geliyor.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...