Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) tarafından Rusya’nın Soçi kentinde 19’uncusu düzenlenecek Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali (WFYS) 15 Ekim tarihinde gerçekleşecek seremoni ile başlıyor.

Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılında Rusya’da gerçekleşen festivale dünya komünist gençlik örgütlerinin de yoğun katılım gösterdiği festivale, bizler de Devrmci Öğrenci Birliği olarak katılıyoruz.

Festival Che Guevara, Fidel Castro ve Muhammed Abdulaziz’e adandı.

Ukrayna Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamada festivalin “Barış, dayanışma, toplumsal adalet ve anti-emperyalizm” şiarıyla gerçekleştiği belirtilirken, Ukrayna hükümetinin genç komünistlerin festivale katılımından korktuğunu söyledi.

Bizler de festivale katılım için geldiğimiz Soçi'de havaalanında durdurularak valizlerimiz arandı. Rusya Federasyonu, bağımsız olan ve temelde gençliğin enternasyonal birliğini hedefleyen bu festivale müdahalelerde bulunuyor. WFDY üyesi Rusya komünistlerinin festivale katılımı ve Devrimci Komünist Gençlik Birliği (Bolşevik)-RKSM(B) üyesi birçok gencin de festivale katılımı engellendi.

Yaklaşık 25.000 kişinin katıldığı festival için dünya ülkelerinden gelen katılımcılar 13 ve 14 Ekim'de akreditasyon işlemlerini gerçekleştirdi.

Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivalinden güncel haber ve izlenimleri aktarmaya devam edeceğiz.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...