Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

TC’nin saldırı ve işgalinin 16. gününde olan Afrin halkı ile dayanışma için, Kürdistan’da Afrin’e doğru yürüyüşe geçildi.

4 Şubat günü erken saatlerde Şengal, Cizir başta olmak üzere pek çok yerde Kürt halkı Afrin’e yürüdü.

Şengal’den yürüyüşe geçen Ezidiler, “Afrinliler, nasıl ki 3 Ağustos 2014 tarihindeki DAİŞ fermanında tüm varlıklarıyla bize destek oldularsa biz de var olan tüm gücümüzle Afrinlilerin yanındayız” dedi.

Binlerce Ezidi Efrin Sinûnê Halk Meclisi önünden Sinüne ana caddesine “Efrîn’e sahip çıkmak Şengal’e sahip çıkmaktır”pankartı ile yürürken, yüze yakın Ezidi, Qamişlo kentinde diğer şehirlerden gelen kitle ile buluşarak Kobanê üzerinden Afrin’e geçmeyi planlıyor.

Cizir Kantonu’ndan da binlerce kişi, Hesekê'nin Til Temir ilçesinde toplanarak Afrin'e doğru yola çıktı. Yol güzergahı üzerindeki köy ve kasabalardaki insanların yürüyüşe katılmalarıyla kitle daha kalabalıklaştı.

Öte yandan Qamişlo’nun Heliliye Mahallesi Şehit Xebat Meydanı’nda toplanan halk da Afrin yürüyüşüne katılmak için sabah saatlerinde Til Temir'e hareket etti.

Süleymaniye kentinden gelen binlerce kişi de Til Temir’de diğer kentlerden gelenlerle buluşarak Kobanê’ye doğru yola çıktı.

Büyük kitlenin güvenliği Rojava Asayişi, Operasyon Birlikleri ve Trafik Polisi tarafından alınırken, Heyva Sor ambulansları da kitleye eşlik etti. Yürüyüşe Arap, Türkmen, Êzidî ve Alevi kurumları da katıldı.

Akşam saatlerinde Kobanê’ye giren yüzlerce araçlık konvoy ve on binlerce insan Kobanêlilerce Özgür Kadın Meydanı’nda karşılandı. Meydan kısa sürede miting alanına döndü.

Afrin’e yürüyen Kürt halkı, gece burada konaklayarak sabah Minbiç’e ve oradan da Afrin’e geçecek...

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...