Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Bu yıl 19.su düzenlenen Uluslararası Öğrenci Ve Gençlik Festivali, Ekim Devrimi'nin 100.yılı nedeniyle Rusya Sochi’de gerçekleşti. Bizler de Devrimci Öğrenci Birliği olarak enternasyonalist bağlar kurmak amacıyla bu festivale katılmıştık.

Festivaldeki deneyimlerimizi aktarmak için 19 Kasım Pazar günü Adana'da saat 13.00'da Ahad-der’de bir sunum düzenledik. Sunumumuz dünya devrim tarihinde iz bırakan devrimcileri selamlayarak ve onlar için saygı duruşunda bulunarak başladı. Ardından festivaldeki eylemler, paneller, stantlar, etkinlikler üzerine bir slayt gösterimi yapıldı.

İlk konuşmacı, festivalin tarihçesi ve festivalin içeriğinin boşaltılmasıyla ilgili bir sunum yaptı. Bu sunumda 1945 yılında kurulan Uluslararası Gençlik Federasyonu’nun o günden bugüne diğer ülkelerde festivaller düzenlediğine değindi. Bu festivallerin amacının sosyalist gençliğin birbirini tanıması ve mücadele birliğinin kurulması olduğunu söyledi; bu amaçla yola çıkan festivalin maruz kaldığı karşı-devrimci saldırılardan bahsetti.

Sunumda yer alan diğer konuşmacı ise festivalin içeriğinden ve festival boyunca yapılan etkinlik ve eylemlerden bahsetti. Festivalde Fidel Castro, Che Guevara, Lenin gibi devrimci kahramanlara büyük bir ilgi gösterildiğini gözlemlediğini anlattı.

Ardından paneller üzerine konuşma yapan diğer bir arkadaşımız, festival süresince katıldığımız panellerin içeriği hakkında bilgi verdi ve festivalin sonuç bildirgesini aktardı.

Bunlardan sonra hep birlikte festivaldeki etkinliklere dair hazırladığımız videoyu izledik. Son konuşmacı ise enternasyonalizmin önemine ve festivalde komünist hareketlerle kurduğumuz bağlardan bahsetti.

Sunumumuz, soru-cevap kısmıyla canlı bir şekilde bitti. Sunumdan sonra sunumumuza katılan arkadaşlarla festival ve Türkiye gündemi, gençliğin yaşadığı sıkıntılar üzerine sohbet ettik.

Etkinliğimiz şiir ve müzik dinletisiyle sona erdi.

EKİM DEVRİMİNİN 100. YILINDA YENİ EKİMLER İÇİN HAREKETE!

Devrimci Öğrenci Birliği- Adana

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...