Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Açık Uçlu Bir Soru ÖDP, KP, HTKP vd. : “Katalonya'nın cumhuriyet temelinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz ?”

Bakın silahlı hırsız ve katiller her coğrafyada kar maskeli ve teçhizatlı. Maske bir gizem yahut korku, bilemedin gasbın simgesi olabilir. Basit bir nesne bile sınıfsaldır. Zira üst yapı en sonunda alt yapıya hizmet eder.

Che'nin beresi, Marcos'un maskesi, Kara Panterlerin siyah yumruğu ezilen halkların ve sınıfların coşkusunun simgesi iken; örnek A'da görülen resim gasbın, hırsızlığın, tehdidin, burjuva özgürlük kavramının ikiyüzlülüğünün açık teşhiridir.

Kapitalist devlet zoru; zora karşı zorla aşılabilir. Örgütlü ve silahlı gücü olmayan halklar ve sınıflar yenilmişlerdir. Halkların ve sınıfların yıllar içerisinde büyük bedeller ve özveri ile elde ettiği örgütlü gücü ve zor araçlarını terk etmesini istemek ahmaklıktır. Hafıza tazelemek için film veya kitap tavsiye edilmeyecektir!

Misal bizde savcılıklar, mahkemeler birer paralı lejyon yahut rehin alınmış! hukuk kuşlarıdır. Kürt olmak, sosyalist olmak artık, niteliğinden bağımsız suçtur. Hukukun görece bağımsızlığı ancak ezilenlerin kitlesel ve eşik atlatacak mücadelesi ile gerçek olabilir. Esasında ihtiyaç kalmayacak hale getirilip, teslim alınmalıdır.

Gene misal bizde "terör" edebiyatı ile zırhlı araçlarla insanlar ezilmekte, açık infazlar gerçekleşmekte, muhalif mahallerde askeri noktalar oluşturulmakta, kentler obüslerle yıkılmakta, paramiliter örgütlenmeler hukuk ve kanunlar eliyle inşa edilmekte, "bağımsız-tarafsız" seçim saçmalığı rafa kaldırılmaktadır.

Devlet kavramı; taraf olmanın özetidir. Siz güncel, verili durumdaki devleti devirmeden, onun bütün karşıt örgütlenmesini parçalamadan özgürlüğe erişemezsiniz.

Karşıt bir örgütlenme olan kapitalist devlet tüm kurumlarıyla yok edilmelidir. Halkların önündeki tarihsel görev budur.

Örnek B; Güney Kürdistan ve Katalonya referandumu! Bir kısım örgütler emperyalizm çağında gidip ayrılmak isteyen bu çılgın Katalonlar'a bir akıl vermeyecek mi? Emperyalizme hizmet ediyorsunuz demeyecek mi? Sizler koyu Katoliksiniz, gericileşirsiniz demeyecek mi?

ÖDP, KP, HTKP vd. ufuk açıcı ve enternasyonalist açıklamalar bekliyoruz. Yoksa gareziniz Barzaniye mi ?

Katalanlar Özgür Olacak...

Zor Tarihin Ebesidir !

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...