Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

19 Temmuz, 1980 Ilovaisk, Sovyetler Birliği doğumlu Mikhail Tolstykh'i hepimiz Ukrayna'nın güneydoğusundaki Donbass (Novorusya)'ta 2014'ten bu yana süren savaşta yer alan cesur bir komutan olarak tanıyoruz. Ama Givi sadece bundan ibaret değil tabii.

Aslında Gürcü kökenli olan Givi, 1998-2000 yılları arasında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nde görev aldı. Ukraynalı faşistlerin Donbass'a saldırması ve bölge emekçi halklarının silahlanması üzerine başlayan anti-faşist mücadelede yer almadan önce, bir markette güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Savaşa ilk önce, eski Donetsk Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanı Igor Strelkov (O da Transdinyester, Bosna ve Çeçenya savaşlarında yer almış bir Rus veteranı)'un yanında asistan olarak, “Prapor” kod adıyla katılıyor. Daha sonrasında Ukrayna Ordusu'nda görev alırkenki tecrübelerine dayanarak bir tankçı taburu örgütlüyor: “Somali Taburu”. Yani anti-faşist mücadelede, geçmişte olduğu gibi, durmadan vatansever olduğunu söyleyen ikiyüzlü burjuvazi değil, bugün de işçi sınıfı yer alıyor.

Sınıflar savaşımı en sıradan insanlardan birer komutan yaratıyor. Öyle ki, kendisiyle röportaj yapmaya gelen muhabirle konuşurken, Ukrayna Ordusu'nun üzerlerine durmaksızın bombardıman yaptığından bahsetmesinin hemen ardından yağan bombalara rağmen sakinliğini koruyup adeta bu faşist saldırganlıkla dalga geçercesine sigarasını içmeye devam ediyor Givi. Ve asistan olarak başladığı savaşımda dünyanın en tanınan komutanlarından biri olmuş ve Avrupa Birliği üyesi emperyalist devletler tarafından yaptırım uygulanacaklar listesine, yani tehlikeliler listesine alınmıştır.

Somali Taburu karargahındaki ofisinde 9 Mayıs Zafer Günü Mareşalleri'nin de bulunduğu bir panoya yer ayıran Givi, Nazi saldırganlığına karşı Sovyet yurdunu koruyan Sovyet Ordusu komutanlarına özel bir saygı ile yaklaşan bir komutandı. Hatta sadece Sovyet Ordusu komutanları da değil, ofisindeki başka bir bölümde ise Che Guevara ile Givi'nin fotoğrafları yanyana yer alıyordu. Nerede bir emperyalist saldırganlık varsa orada emekçi halkların yanında olan Che, bu kez de Donbass'ta Givi ile buluşmuştu.

2014'ten, terörist bir saldırı sonucu yaşamını yitirdiği 8 Şubat, 2017'ye dek Slavyansk, Ilovaisk ve Donetsk Havalimanı savaşlarında taburuyla birlikte en ön saflarda yer almıştır. Zamanla DHC'nin adı en çok duyulan komutanlarından biri olarak, 2015'te DHC Kahramanlığı ile ödüllendirilen Givi, Eylül 2016'da DHC Halk Milisleri'nce albaylığa yükseltilmiştir. Slavyansk Savunması'na ithafen 2 Aziz George haçı da dahil çeşitli ödüller kazanmıştır.

Çeşitli saldırılara uğrayıp birkaç defa yaralanmasına rağmen, faşist Ukrayna Ordusu onu cephede öldürememişti. Bu yüzden tıpkı, 16 Ekim, 2016'da terörist bir saldırı sonucu katledilen “Sparta Taburu” komutanı Arsen Pavlov (ya da bilinen adıyla “Motorola”) gibi, Ukrayna istihbaratına bağlı sabotaj grupları tarafından, 8 Şubat, 2017'de vahşice katledildi.

Katledilmeden önceki son röportajında “Sonuna kadar hizmet edeceğim” diyen Givi, zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyi olmayan proletaryanın kararlılığını göstermiştir. O, Sovyetler'den devralınan anti-faşist mirasın Zafer Bayrağı'nı devralan cesur bir komutandı.

Emperyalizme karşı emekçi halkların kendi halk iktidarı için mücadelede yaşamlarını feda eden Prizrak, Sparta ve Somali taburu komutanları; Mozgovoy, Motorola ve Givi, sizleri asla unutmayacağız.

İstanbul’dan Bir Mücadele Birliği Okuru

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...