Pazartesi, 22 Ocak 2018
Gündemdekiler

Ankara Numune Hastanesi’nde çalışan Dev Turizm İş Sendikası üyesi işçiler yaptıkları basın açıklamasıyla KHK ile getirilen taşeron düzenlemesine tepki göstererek, "İnsan emeğinin ihalesi olmaz" dedi.

ANKARA - Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm- İş) üyesi taşeron işçiler, Ankara Numune Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. “Taşeron İşçilerine Ayrımsız Kadro İstiyoruz” yazılı pankartı açan işçiler, sık sık “Malzeme değil işçiyiz”, “Taşeron Çalışma Yasaklansın” sloganı attı.

Hastanenin yemekhanesinde taşeron olarak çalışan Nusret Aldan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen taşeron düzenlemesinin çözüm olmadığını belirterek, bu düzenlemenin eşitsizlik, adaletsizlik ve haksızlık gibi yeni sorunlar yaratacağını söyledi.

 

“Anayasaya ve Eşitlik İlkesine Aykırı”

Düzenlemeyle birlikte bazı taşeron işçilerin kadroya alındığını bazılarının ise alınmadığını aktaran Aldan, “Aynı işi farklı hastanelerde yapan taşeron işçilerin yapılan ihalelerin şartnamelerine bağlı olarak bir kısmının kadroya geçmesi ve bir kısmının kadrodan faydalanamaması hem Anayasa'ya hem de eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu eşitsizliğin biran evvel giderilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

“İnsan Emeğinin İhalesi Olmaz”

Aldan, kadroya alınacak işçilere sürgün dayatmasının önünü açacak düzenlemelerden vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, “Hiçbir insan ihale ile çalıştırılamaz. İnsan emeğinin ihalesi olmaz. Taşeron işçilik köleliktir” dedi.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...