Cuma, 19 Ocak 2018
Gündemdekiler

Posco Assan işçilerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan günlerdir beklediği yetki belgesi geldi. Bakanlıktan gelen yazıda sendikanın işyerinde TİS yetkisinin olmadığını belirtildi.

KOCAELİ - Kocaeli’nde sendikalı oldukları için işten atılan ve işe dönmek için fabrika önünde eylemini sürdüren Birleşik Metal-İş üyesi Posco Assan işçileri, geçen hafta sendikanın fabrikada toplu sözleşme için yeterli çoğunluğa eriştiğine dair yetki belgesinin bir buçuk aydır gönderilmediğine dikkat çekerek Ankara’ya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçmişti. Ancak yürüyüş başlayınca polis saldırısıyla karşılaşmıştı. Polis, aralarında Birleşik Metal-İş’in başkan ve yöneticilerinin de olduğu 34 kişiyi darp ederek gözaltına almıştı.

Polisin saldırısı ve gözaltılar işçileri yıldırmamış, işçiler ertesi gün yeniden yürüyüşe geçmişti. Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yetki belgesinin cuma günü sendikanın elinde olacağı sözü vermişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Birleşik Metal-İş üyesi Posco Assan işçilerinin toplu iş sözleşmesi için yeterli çoğunluğu olmadığına dair belgeyi sendikaya gönderdi.

Yarın fabrika önünde bir araya gelecek olan işçilerin Ankara yürüyüşü de sendika tarafından iptal edildi. Birleşik Metal-İş Sendikası, Posco Assan işçilerinin sendikal haklarının gasp edilmesini AKP Kocaeli İl binası önünde bugün saat 17.00'da protesto edeceğini duyurdu.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...