Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

Bilecik’teki Şişecam’a bağlı Camiş Madencilik’te çalışan 90 işçinin tamamı Kristal-İş’ten istifa ederek DİSK/Cam Keramik-İş’e geçti.

BİLECİK - Bilecik’te bulunan Şişecam’a bağlı Camiş Madencilik’te çalışan 90 işçinin tamamı, Kristal-İş’ten istifa ederek DİSK/Cam Keramik-İş Sendikasına geçti. İșçiler fabrika önünde yaptıkları açıklamayla bunu kamuoyuna duyurdu.

Dört sene önce sendikalı olmaya karar verdiklerini ve Kristal-İş'e olduklarını belirten ișçiler, Şişecam’a bağlı fabrikaların genelinde Kristal İş sendikası yetkili olduğu için, hammadde üretimi yapan fabrikaların da Kristal-İș'e yetki verdiklerini, asgari ücret düzeyindeki ücretlerinin düzeleceğini, diğer cam fabrikalarındaki ortalama ücretleri alabileceğimizi düşündüklerini, sendikanın da bu yönde sözler verdiğini belirttiler.

Ancak Şişecam'ın sendikanın girmesini engellemek için hem iş kolu, hem de yetki için gerekli sayıya itiraz ederek işi yokuşa sürdüğünü ve hukuki bir süreç başladığını aktaran işçiler, bununla da yetinmeyerek sendikalaşmaya öncülük yapan işçilerin işten çıkarıldığını belirtti.
 Tüm bu yaşananlar karşısında Kristal-İş yöneticilerinşn hiçbir şey yapmadığını,  işçilerin eylem yapalım gerekirse işi durduralım taleplerimize de kulak tıkadıklarını, hukuki sürecin beklenmesi gerektiğini söyleyerek oyalandıklarını ve dört senedir devam eden mahkemelerin bir dört sene daha devam edecek gibi göründüğünü belirten işçilerifakat sendika yöneticilerinin buna rağmen hiç bir adım atmadığını söyledi. 

 

 "Bizim hukuka saygımız sonsuz, yasalara saygımız sonsuz ama artık beklemekten sıkıldık. Yapacak bir şey yok diyerek işçileri ortada bırakanlardan, fabrikanın yolunu unutanlardan sıkıldık" diyen işçiler, çoğunun bu fabrikada on yılını devirdiği halde asgari ücrete çalışmaktığını, borç içinde yüzmekte, ay sonunu zor getirmekte olduklarını belirtti.

"Bize yasalardan bahsedenler tarafından sürekli yasadışı bir şekilde işten atılır mıyız kuşkusuyla yaşamaktan sıkıldık. Artık yeter diyoruz ve bugün itibariyle başka bir sürece giriyoruz. Tüm arkadaşlarımızla Kristal İş sendikasından istifa ederek Cam Keramik İş sendikasına üye olduk. Bundan sonra hak verilmez anlayışıyla daha örgütlü ve daha mücadeleci bir yol çizeceğiz ve bu yolda Cam Keramik İş sendikasıyla yürüyeceğiz. Artık tek bir arkadaşımızın dahi işten çıkartılmasını kabul etmeyeceğiz. Hak ettiğimizi almak için ne gerekiyorsa onu yapacak ve kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Tek yumruk olacak ve çalışma şartlarımızı iyileştirmek için işverenlerimizle görüşmelerimize başlayacağız. Bizler yaşadığımız sıkıntıların karşılıklı konuşarak masada çözülebileceğine inanıyoruz. Sorunların çözüm yeri mahkemeler değil, ekmek teknemiz olan fabrikamızdır. Taleplerimiz oldukça makul taleplerdir. Ücretlerimizin iyileştirilmesini ve Şişecam’ın diğer fabrikalarındaki ücretlerle aynı seviyeye çekilmesini istiyoruz. Yaptığımız işler çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerdir. Bütün gün kanserojen tozları soluyoruz, işçinin sağlığına daha çok önem verilmesini ve daha düzenli çalışma şartları istiyoruz. Anayasal hakkımızı kullanarak seçtiğimiz sendikanın işverenimiz tarafından tanınmasını, işçilerin bu kararına saygı gösterilmesini ve tüm sorunların masada tatlıya bağlanmasını istiyoruz. Hakkımız olan sözleşmeyi yapmak ve artık huzurlu bir ortamda çalışmak istiyoruz. İsteklerimizin karşılanmaması durumunda her türlü demokratik hakkımızı kullanacağımızı, gerekirse üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı da buradan ilan ediyoruz. İş barışının yeniden sağlanması için işverenimizi sendikamız ve seçilen temsilcilerimizle görüşmelere başlamak için masaya çağırıyoruz. Başta tüm Şişecam işçilerinden, sendikalardan ve kamuoyundan bu mücadelemizde bizlere destek olmalarını bekliyoruz"dediler.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...