Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Çankaya Belediyesi'ne bağlı taşeron şirket Norm Altaş'ta çalışmakta olan Nakliyat-İş Sendikası üyesi işçiler, Belediye yönetimi ve şirketin toplu sözleşmeye yanaşmaması üzerine çıkacak. Normal Altaş işçileri yetkili sendika ve TİS hakkını tanımayan belediyeye grevle cevap verme kararı aldı. 

ANKARA - Çankaya Belediyesi'e bağlı Norm  Altaş şirketinde çalışmakta olan işçilerin örgütlü olduğu Nakliyat-İş Sendikası, şirketin, Toplu İş Sözleşmesi'ne karşı çıkması üzerine grev kararı aldığını duyurdu.
Nakliyat-İş Sendikası, 600 üyesi bulunan ve işyerindeki yetkisi mahkemece tescillenmiş olmasına rağmen Çankaya Belediyesi/Norm Altaş İş Ortaklığının se dikaçı yetkisini tanımlayarak  ve anayasal hak olan TİS konusunda anlaşmazlığı sürdürdüğünü ve grevi kırmak için şimdiden işçi alımına başladığını da paylaştı.
DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası yaptığı açıklamada, belediye başkanının kendileriyle görüşmek istemediğini, şirketin ise yetki belgesini kabul etmediği belirtti.
Sendikanın, daha önce toplu sözleşme için çağrıda bulunmuş, ancak şirketin yetki belgesinin iptali için dava açtığını, talebin mahkemece reddedilmesinin ardından, şirketle görüşme yapılsa da bir anlaşmaya varılamadığını aktaran sendika açıklamasında, son olarak arabuluculukta da anlaşılamaması üzerine grev kararı alındığı belirtildi.

Nakliyat-İş Sendikası yaptığı açıklamada , "CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Kasım 2017 tarihinde Taşeron Kurultayındaki konuşmasında CHP’li Belediye Başkanlarının taşeron işçilerin sendikal örgütlenmesine, sözleşme, grev hakkına saygılıolduğunu belirtmiştir. O zaman şimdi soruyoruz CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Norm Altaş’daişçilerin sendikal örgütlenmesine, sözleşme ve grev hakkına neden saygı göstermemektedir?
Mahkeme kararına rağmen Çankaya Belediyesi ve Norm Altaş hala yetki belgemizi tartışıyor. Yani yasalara da, mahkeme kararlarına da uymam diyor. HANİ HAK, HUKUK, ADALET?" denildi.

Nakliyat-İş Sendikası, işçilerin, Çankaya Belediyesi/Norm Altaş'ın grev kırıcılığına baskı ve tehditlere karşın Anayasa, yasal mahkeme kararları, uluslararası sözleşmeler ve Anayasanın 90. Maddesindeki haklarını kullanarak önümüzdeki günlerde yasal greve başlayacağını da belirttiği açıklamada "Kimin ne kadar demokrat, taşeron işçilerinin örgütlenme, sendikamıza üye olma, sözleşme, grev haklarına saygılı olup olmadığının değerlendirmesini işçilere, halkımıza bırakıyoruz" denildi.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...