Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Güney Kore sermayeli Posco grubu ile Kibar Holding ortaklığıyla çelik üreten Posco Assan'ın Kocaeli fabrikasında çalışan işçiler, sendikalı olduktan sonra işten atıldılar. İşten çıkarılan işçi sayısı 80'e yükselen fabrika önünde işçiler eylemde. 

KOCAELİ - Kocaeli'nin Alikahya ilçesindeki Posco Assan fabrikasında DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası örgütlenme çalışması yaparak yetki tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurmuştu. Posco Assan'da iki işçinin işten çıkarılmasıyla başlayan işten atmalar devam ederek işten atılan işçi sayısı 80'e ulaştı.

Kötü Çalışma Koşulları Ve Hak Gasplarına Karşı Sendikalı Oldular
Kibar Holding'e ait çelik üreticisi Posco Assan fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Kötü çalışma koşullarına, düşük ücretlere, düzensiz ödemelere, sosyal hakların verilmemesi, işçi sağlığı ve güvenliği koşullarının ihmali gibi  hak gasplarına karşı 4 ayı aşan zorlu bir örgütlenme çalışmasıyla yetki alma noktasına ulaştı.  Sendika örgütlenmesini öğrenen yönetim, ilk olarak iki işçinin işçine son vermiş, işçiler eylem yaparak arkadaşlarının işten atılmasını etmişti.

İşçilere Sendikadan İstifa Baskısı
Sendikal örgütlenmeye tahammül edemeyen fabrika yönetimi işçileri işten atmayı sürdürüyor. Fabrika yönetimi diğer yandan işçilere sendikadan istifa etmeleri için yoğun bir baskı uygulamaya başladı. İşçilerin sendikadan istifası için SGK şifrelerini almaya çalışan yönetim işçilere “istifa etmezseniz sizi de atarım” tehdidinde bulunuyor.

Sendikalı İşçileri Atıp Tam Sayfa İşçi İlanı Verdiler
Posco Assan yönetimi işten atma ve çalışan işçilere baskı ve tehditlerini sürdürürken bir yandan da yeni işçi alımı için yerel gazetelere tam sayfa ilan verdi.

Posco Assan'da 80 İşçi Eyleme Başladı
İşçi alımı için ilan verildiğini öğrenen Birleşik Metal-İş Sendikası ise bunu bir yandan  sosyal medya üzerinden teşhir ederken diğer yandan fabrika önünde eyleme başlama kararı aldı. Posco Assan'ın işçi ve sendikaları düşmanı tutumu bildiri dağıtımı yapılarak teşhir ve protesto edildi.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...