Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Real Market işçileri Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda hileli iflas davasında müdahil olmak için eylem yaptı. Eylem sonrası Real Market işçilerinden bir kişi alacaklılar toplantısına katıldı.

İSTANBUL - Beğendik ailesine ait Real Marketler zinciri iflas ettiği gerekçesiyle kapanmış 5  şehirde bulunan mağazalarındaki işçiler ise hileli iflas olduğunu ve tazminatlarının
ödenmediği için belirterek Beğendik ailesine ait mağazaların önünde eylemler yapmaya başlamıştı.
Bugün ise İstanbul Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda iflas davasına ilişkin alacaklılar toplantısı öncesi Real Market işçileri adliyede basın açıklaması gerçekleştirerek davaya müdahil olmak ve alacaklarının ödenmesi talebiyle eylem yaptı.

Dört İlden İşçiler Kartal Adliyesi’nde
Eyleme Adana, Konya, Ankara ve İstanbul’dan (Güneşli, Kozyatağı, Kaynarca mağazaları) işçiler katıldı. Real Market işçileri ve Nakliyat-İş yönetici ve işyeri temsilcileri saat 12:00 da Kartal Adliyesi’nde toplandılar ve basın açıklamasının yapılacağı yere yürüyüş yaparak geldiler.
Real Market İşçileri eylemde "Haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz", "Hileli iflasa, haklarımızın gasp edilmesine sarı sendikacılığa karşı direniyoruz, mücadele ediyoruz, kazacağız" pankartlar açarak sık sık "Kahrolsun sarı sendikacılık", "Kayyum dediler hakkımızı yediler", "İşçilerin birliği sermeyeyi yenecek" "Davamız ekmek davası" sloganlarını attılar.

İşçilerden Sendikaya Sarı Kart Sarı Balon
Kapanan Real Market mağazalarının işçileri, sarı kartlar ve sarı balonlarla üyesi oldukları Türk-İş'e bağlı Tezkoop-İş Sendikası'nın kendilerine sahip çıkmadığını söyleyerek protesto ettiler. İşçiler, iflas ettiği gerekçesiyle kapatılan Real Market mağazalarının sahibi olan Hacı Beğendik'in iflas etmediğini halen  villasında oturup, son model lüks arabası ile gezmekte olduğununu vurgulayarak bir an önce tazminatlarının ödenmesini istedi.
Ayrıca aylardır gasp edilen haklarını almaya çalıştıklarınıolduklarını, haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini ve yılmayacaklarını belirten işçiler, bu sorunun en büyük sorumlularından birinin de sürece seyirci kalan  Tez Koop-İş olduğunu söyleyerek sloganlarla protesto ettiler.

"Kedi Ağaca Çoksa Haber Yapanlar 1700 İşçiyi Görmüyor"
Yetkililere de seslenen Real Market işçileri “Kedi ağaca çıksa, köpek kuyuya düşse” basın bunu haber yaptıyor ama 1700 işçinin hiçbir hakkının ödenmeden kapının önüne konulmasını, aylardır yapılan eylemlere rağmen  görmezlikten geliyor" diyerek sermaye medyasını da protesto ettiler.
İşçilerin birlikte eylem yaptığı  Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da süreçle ilgili bir değerlendirme yaparak işçilerin bu noktaya gelmesinden Metro, Beğendik ve Tez Koop-İş’in sorumlu olduğunu, Tez Koop-İş’in bu süreçte işçilerin haklarının gasp edilmesine seyirci kalarak iş verenlerin işini kolaylaştırdığını söyledi.

"İflas Masasında Olup Bitenler Oyun"
Mahkeme kararları ve yasalara göre Metro Grup AG’nin işçilerin alacaklarından sorumlu olduğunu belirterek bu sorumluluktan kaçamayacaklarını, bugün buradaki iflas masasında olan bitenin bir oyun ve aldatmaca olduğunu ve işçileri de buradan bir şey çıkacak beklentisine sokanlar da bu aldatmacaya ortak olduğunu ifade etti.
Metro ve Beğendik’in işçileri iflas masasına mahkum ederek bu sorumluluklarından kurtulamayacaklarını belirtti.

İflas masasında Real İşçileri adına da bir temsilcinin olması gerektiğini belirten Küçükosmanoğlu yapılacak toplantıya bir temsilci göndereceklerinibelirtti. Küçükosmanoğlu sendika olarak Real İşçilerini sahiplenmelerinin ve yapılan eylemlerin bazı kesimleri ve sendikaları rahatsız ettiğini belirterek işçiler haklarını alıncaya kadar eylemlere ve işçileri sahiplenmeye devam edeceklerini, bu mücadelenin er geç başarıya ulaşacağını belirterek konuşmasını bitirdi.
Real Market işçilerinden bir kişi alacaklılar toplantısına temsilci olarak katıldı.
Atılan sloganlarla basın açıklaması bitirildi. İşçilerin İflas masasının toplantısının sonucu ile ilgili olarak Adliye binasındaki bekleyişlerini sürdürdü.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...