Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, açlık grevinde olan Nuriye Gülmen’i uzman doktorların takip ettiğini, tedaviyi kabul etmediği için hiçbir müdahalede bulunmadıklarını fakat, şuurunun kapanması halinde müdahale edebileceklerini söyledi.

ANKARA- Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) işlerinden ihraç edildikten sonra başlattıkları açlık grevi eyleminin 252'nci gününe giren ve tutuklu halde Ankara Numune Hastanesi' de bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ile
ev hapsinde bulunan öğretmen Semih Özakça’nın sağlık durumu, Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda gündeme geldi.
 
Komisyon üyelerinin soruları üzerine konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Nuriye Gülmen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatıyor. Ekim'in 10’undan beri, mahkûm servisinde gözetim altında tutuluyor. Her gün 5 uzman doktordan oluşan heyet kendisiyle görüşüyor. Takibi için bir heyet oluşturduk. Tedavi ve tetkiklerin yapılması gerektiği hakkında görüşülüyor ancak hiçbir şekilde tedaviyi kabul etmiyor” dedi.

Görüşme sırasında yapılan açıklama üzerine “İş yerine dönse, hiç uğraşmasanız. Bundan daha kolay ne var?” diyen HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp'e ise Bakan Demircan, “Sağlık Bakanı olarak, bana emanet edilmiş. Yargının konusu” diyerek yanıt verdi.
Bakan Demircan, Gülmen’in sağlık durumuna ilişkin olarak “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre, şuuru açık olduğu sürece ne tetkik yapabilmek için kan alabiliyoruz ne de bir tedavi için girişimde bulunabiliyoruz. Şuuru açık hastanın, kendisiyle her gün görüşüyoruz izin verirse, sağlığının son durumunu gözleme dışında, bir hekim grubu ancak müsaadeyle bakabiliyor. Yoksa gelip ne kilosunu tartabilirsiniz… Bizim yapacak bir şeyimiz yok. Ancak şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz” dedi.
Gülmen ve Özakça'nın açlık grevinin sağlıklarına etkileri ve iradeleri dışında müdahalenin riskleri ve zorla müdahalenin cinayet demek olacağı konusunda uzman  hekimlerin sık sık uyarılarda bulunmasına rağmen Gülmen zorla müdahale tehdidi altında olduğu bir kez daha Bakan'ın açıklamasıyla ortaya konmuş oldu.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...