Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

CHP’li Şişli Belediyesi’nde Kent-Yol firmasının ihale dışı bırakılması nedeniyle işsizlikle karşı karşıya kalan Genel İş üyesi işçiler, sendika ile CHP Genel Merkezi ardındaki görüşmeler sonucu ihalenin bir ay geriye bırakılması nedeniyle eylemi sonlandırdı.

İSTANBUL - CHP’li Şişli Belediyesi’nde, Kent-Yol firmasının ihale dışı bırakılması nedeniyle DİSK Genel İş Sendikası üyesi işçiler 24 Temmuz itibariyle iş bırakmıştı.
Belediye işçileri 18 yıldır hizmet veren Kent-Yol firmasının ihale dışı bırakılmasının hem usulsüz olduğunu hem de  1170 işçinin işsiz kalması işe alınsalar dahi bütün özlük ve sendikal haklarını kaybetmelerine neden olacağından iş bırakma eylemine başlamıştı.
Şişli Belediyesi önünde 3 günlük kitlesel eylem sırasında ihale gerçekleşmiş ve üç ortak firmada ihaleyi almıştı.
İş bırakma eylemi sürecinde görüştüğümüz işçiler bir çoğunun uzun yıllardır belediyede çalıştığını ve Kent-Yol firmasının ihale dışı bırakılması usulsüzlüğü ve işçilerin işsizlikle karşı karşıya bırakılmasının CHP'nin emekten yana olduğu söylemlerini çürüttğünü belirtmişlerdi.
Şişli Belediyesi'nde daha çok sayıda CHP üyesi işçiler, "Biz hem Şişli Belediyesi hem de CHP hakkında olumsuz bir izlenim yaratmamak için fedakarca çalıştık, mesai saatleri, çalıştığımız birim ya da  görev değişikliği olduğunda itiraz dahi etmedik. Eksikleri gidermeye, tamamlamaya gayret ettik. Şimdi ise işsizlikle karşı karşıya bırakıldık. Daha dün 'Adalet' yürüyüşü yapan CHP'nin adalet anlayışı bu mudur? Şu durumda olan tüm güvenimizi, beklentimizi yitirdik" ifadelerini kullanmışlardı.
Sendika, Şişli Belediyesi ve CHP ile görüşmeler  sürerken işçiler işbaşı yapmış, temsili olarak bir grup işçi Belediye binası önünde eyleme devam  ederken  bir grup işçi de  Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet' yürüyüşüne atıfla Ankara'ya gitmişti.
CHP Genel Merkezi ile sendika arasında dün geç saatlere kadar süren görüşmelerde Şişli Belediyesi’nin ihaleyi bir ay erteleme yoluna gittiği öğrenildi.
Şişli Belediyesi işçilerinin nasıl bir tavır  izleyeceğini öğrenmek üzere görüştüğümüz Genel İş İşyeri  Temsilcisi Ahmet Öztürk
Şişli Belediyesi'nin ihaleyi bir ay erteleme kararı aldığını belirterek "Şimdilik konu tatlıya bağlandı. Bu nedenle çadırımızı kaldırdık. Sendika ile belediye ve CHP Genel Merkezi ile görüşmeler sürüyor. Binden fazla arkadaşımızın işsizlik ve özlük haklarının yok olmasına karşı eylem yapmıştık. Bir aylık süreci bekleyeceğiz. Umarız olumlu bir çözüm yoluna gidilir" dedi.
Bir aylık ertelemenin bitiminde işçilerin durumunun ne olacağı konusu ise halen belirsiz.
İşçiler işsiz kalmakla karşı karşıya, işe alınsalar dahi bugüne kadar kazanmış oldukları sendikal örgütlülüğü ve haklarını kaybetmiş olacaklar.

 

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...