Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

Yunanistan’da gündeme gelen genel greve ilişkin yasa tasarısı, 12 Ocak Cuma günü, Yunan işçi ve emekçileri tarafından protestolarla karşılanmıştı.

Bu yasa tasarısı, kriz nedeniyle maaşları eksik ödenen ve yasal haklarından mahrum bırakılan işçilerin, sürekli genel greve çıkmasını engelleyecek bir yasa tasarısı.

Yunanistanlı emekçiler bu tasarıyı protesto için Cuma günü parlamento binasına yürüyüş gerçekleştirmiş ve kısa süreli polisle arbede yaşanmıştı. 15 Ocak Pazartesi günü (dün) ise tüm sendikalar komünist partisi ve anarşist gruplar 24 saatlik genel grev yaparak Sintagma Meydanında toplanıp parlamento binasına yürüdüler.

Yaklaşık 4000 kişinin katıldığı eylemde eylemciler ile polis arasında yeniden çatışma yaşandı. Anarşist ve sosyalist partisi parlamento binasına girmeye çalıştı ve ardından polis gaz bombasıyla, coplarla saldırdı. Eylemciler de molotof ve havai fişeklerle karşılık verirken, bu defa gözaltı ve yaralanan olmadı. Kısa bekleyişin ardından kitle eylemini bitirerek dağıldı.

Dağılma esnasında anarşist gruplar yol güzergahında olan banka tabelalarını ve bankamatikleri kullanılamaz hale getirdiler.

 

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...