Cuma, 19 Ocak 2018
Gündemdekiler

 

Güney Kürdistan’da halk, iki gündür sokaklarda. Maaşların ödenmemesi, yolsuzluk sorunlarının çözülmemesi, halka hizmet verilmemesi vb sorunların çözülmemesi nedeniyle her yerde sokağa çıktı.

18 ve 19 Aralık günleri Süleymaniye, Helepçe, Seyidsadiq, Ranya, Qeladiz, Sengeser, Derbendîxan, Kelar, Teqteq ve Çemçemal’de hükûmetin istifası için halk kitlesel eylemlere başladı.

HEWLÊR

Hewlêr’in Rewandiz ilçesinde Kürdistan Demokratik Partisi (KDP)’ye bağlı asayiş güçleri eylem yapan halka silah dipçikleriyle ve coplarla saldırdı. Birçok kişi yaralanırken, birçok kişi de gözaltına alındı.

SÜLEYMANİYE

Süleymaniye’nin Sera merkezinde toplanan binlerce öğretmen, işçi İngilizce, Kürtçe, Arapça “Hükûmet gitsin”, “Hükûmetinizi istemiyoruz, bırakın gidin artık”, “26 yıllık hükümdara son” sloganları atarak yürüyüşe geçti.

Sera’dan Salım Caddesi üzerinde bulunan KDP ofisine yürüyen binlerce kişinin önü asayiş güçlerince kesilerek dağılmalarını istedi. Halk ilerlemeyi sürdürünce asayiş tarafından biber gazı sıkılarak havaya ateş açıldı, çok sayıda kişi yaralandı. 

KDP ofisi önünde toplanan eylemciler, Kürdistan Bölgesi hükûmetinin istifa etmesini istediler; alanlara sadece elektrik, su, maaş için çıkmadıklarını, hükûmetin artık gitmesi gerektiğine inandıkları için de sokaklarda olduklarını söylüyorlar.

Kürdistan Bölgesi parti binalarına yönelen eylemci kitlesi burada, parti binalarını taşladı; güvenlik güçleri, parti binalarına yönelen halkın üzerine ateş açtı. Güvenlik güçleri, KDP ofisi etrafında koruma hattı oluştururken, KDP parti kadrosunun ilçeden ayrıldığı öğrenildi.

Seyiqsadiq kaymakamlık binası önünde eylemcilerin taş atması üzerine kargaşa yaşandığı, yaralananlar oldu.

Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesinde alanlara çıkan halk da hükûmeti istifaya çağırarak talepleri karşılanana kadar eylemlerine devam edeceklerini söylediler.

GERMİYAN

Germiyan’ın Kelar ilçesinde bulunan Leyla Qasim Parkı’nda öğretmen ve memurların öncülüğünde toplanan eylemciler, hükûmetin artık meşrutiyetinin kalmadığını söyleyerek “Öğretmen, memur ve halkın bütün kesimleri olarak, Güney Kürdistan’ın bu kötü durumda oluşunu artık kabul etmiyoruz. Bu durumunun savunulacak bir tarafı kalmadı. Bu yüzden de kitlesel eylemler yapmaya karar verdik. Bu iktidarcı ve paracı sisteme son vermek için buradayız. Güney Kürdistan’da iktidarın meşrutiyeti kalmadı. Halkın gücünü savunacağız. Halk karar alma mekanizmasının merkezinde yer almalı, kendi kararını kendisi almalı" dediler.

  1. gününde eylemler yine sürdü.

GERMİYAN

Germiyan’ın Kifrê beldesinde alanlara çıkan halk, Kifrê ve Kelar yolunu trafiğe kapattı. “Reform mafya ve toprağını satmakla olmaz” sloganıyla alanlara çıkan halk, “Hakkımızı istiyoruz, işimizi, aşımızı istiyoruz. Eylemlerimizi sürdüreceğiz” diyor.

SÜLEYMANİYE

Süleymaniye'de eylem yapılamaması içim sabah erken saatlerde Pazar Yeri, Mewlewi Caddesi asayiş ve polislerce kapatıldı, dün eylemlerin yapıldığı yerler ablukaya alındı.

Her şeye rağmen toplanan halka saldıran asayiş, 3 kişiyi yaraladılar.

 

HEWLER

Sabah saatlerinden itibaren Hewlêr’in Koyê ilçesi ve Teqteq beldesinde de halk alanlara çıktı; Koyê'de kaymakamlık binası ateşe verildi. Kaymakamlık binası önünde protesto kitlesine saldıran güvenlik güçleri, eylemcilerin üzerine plastik mermi sıktı. Saldırı sırasında üçü ağır 16 kişi yaralandı.

RANYA

Süleymaniye’nin Ranya ilçesinde de sabah saatlerinden itibaren halk “İktidar yıkılsın” sloganıyla alanlara çıktı. Alanlara çıkanlar sadece elektrik, su, maaş için çıkmadıklarını, hükûmetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

HALEPÇE

Halepçe’de alanlara çıkan eylemciler YNK binası önünde toplandı. Asayiş güçleri parti binalarına yönelen halkın etrafını sararak kitlenin dağılması için saldırdı.

Xurmal, Çemçemal, Axceler'de de eylemciler alanlara çıktı.

Xurmal’da toplanan eylemciler caddeler üzerinde tekerlekler yakara, hükümeti protesto etti. Asayiş güçlerinin saldırısı sonucunda Axceler'de 2 kişi yaralandı.

AKRÊ

Duhok’un Akrê ilçesinde de halk hükümetin politikalarını protesto etmek için sokaklara döküldü. Protesto gösterisini engellemek için toplanan kitleye saldıran güvenlik güçleri 2 kişiyi gözaltına aldı.

 

Demokratik Halk Cephesi (Bereye Demokratik a Gel), Güney Kürdistan’da hükûmetin istifasının talep edildiği kitlesel protesto gösterilerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı, “Halkın eylemlerini desteklemekteyiz. Bu protestolar halkın meşru talepleri sonucunda başladı. İktidarın halkın isteklerine kulak vermemesi sonucunda halk, eylem yoluna başvurdu” dedi.

 

Federe Kürdistan Bölge hükümeti de açıklama yaparak, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, gösteri düzenlemeyi vatandaşların meşru bir hakkı olarak görüyor ve her zaman bu hakkı savunmuş ve savunmaktadır. Ancak Kürdistan’ın bazı ilçe ve kasabalarında, özellikle de Süleymaniye il sınırlarında yaşanan ve bazı resmi dairelerle parti binalarını hedef alan, yaralanma ve vatandaşların mülküne zarar vermeye ulaşan şiddet olaylarından rahatsızlık duyulmaktadır.

Yasal çerçevede hak talebi için medeni bir şekilde düzenlenen gösterilerin, demokrasiye uygun, ama vatandaşların mal ve mülküne zarar verme ve şiddet aracına dönüştürülmesi kabul edilemez. Kürdistan Bölgesi zor bir süreçten geçiyor. Bazı siyasi taraflar siyasal statü ve yasaları hilal etme dışında halka hiç bir hizmet ve yararda bulunmadı. Yalnızca Kürdistan düşmanlarına yarar sağladılar. Bu yüzden de bu hiç bir şekilde kabul edilemez. Hükümete bağlı kurumlara yasalar çerçevesinde olaylara yaklaşılmalı, halkın güven ve huzurunun korunması gerekir. Aksi girişimlere izin verilmemeli ve aykırı hareketlerde bulunanlar yasal cezalarla karşı karşıya kalacak” dedi.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...