Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

Yunanistan’ın adaları dahil olmak üzere, Selanik ve Atina ve diğer kentleri “Alexis’i Anma Günü”nde Yunan faşizmine karşı Molotof, havaii fişek ve taşlarla sokaklardaydılar.

15 yaşındaki Alexis, 6 Aralık 2008 günü Yunanistan’da yaşanan ayaklanmalarda polis tarafından öldürülmüştü.

Çok sayıda anarşist grup ve komünist partinin katıldığı eylemlerde biz de Leninistler olarak yerimizi aldık. Atina’da yaklaşık 2000 kişinin katıldığı eylemlerde, 25 kişi gözaltına alındı.

Yürüyüş saat 18.00 civarında Omonia tarafından yaklaşık 1500 kişilik grupla başladı, daha sonra parlamento binasına doğru yürüyüş devam etti. Her şeyin sakin geçtiği yürüyüş sonrasında kitlelerin Exarkia semtine çekilmesiyle çatışmalar başladı. Anarşist ve komünistlerin ortak örgütlediği eylemde, bütün Exarkia sokakları devasa barikatlarla korunmaya çalışıldı. Polisin attığı gaz bombası insanlarda şok etkisi yaratıyordu. Sokaklarda bulunan arabalardan bir çoğu ateşe verilerek barikat yapıldı.

Saatler 22.00’ye geldiğinde Yunan çevik kuvvet polisi MAT, gaz bombalarıyla Exarkia Parkı içine doğru yavaş yavaş ilerlemeye başladı. Bu sırada bir çok insan gözaltına alındı. Polisin ciddi anlamda şiddet uyguladığı eylemlerde çok sayıda polis de yaralandı, Selanik’te 2 polis hastanelik oldu. Havadan helikopter destekli yapılan polis saldırısı ve çatışmalar sabah saatlerinde son buldu.

Eylemlerde bir çok kez “Faşizme Karşı Silah Başına”, “Yaşasın Partimiz TKEP/Leninist” sloganları da atıldı.

Atina’dan Bir Leninist

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...