Pazartesi, 19 Şubat 2018
Gündemdekiler

1 Ağustos günü Arjantin Chubut'daki Mapuche yerli grubunun protesto yürüyüşüne yapılan polis saldırısı sonrasında ortadan kaybolan Santiago Maldonado’nun cesedine ulaşıldı.

17 Ekim günü Chubut Nehri yakınlarında bulunan cansız bedenin Maldonado olabileceği ihtimali üzerine otopsiye gönderilmişti. Cesedin üzerinde ayrıca Maldonado’nun kimliği ve kaybolduğu gün üzerinde olan ceketi de vardı. 19 Ekim günü cesedin Mapuche yerlisi olan insan hakları savunucusu Santiago Maldonado’ya ait olduğu ortaya çıktı.

Polis, Santiago Maldonado’nun gözaltına alındığını hiçbir zaman kabul etmemişti. Cesedi, 2,5 ay sonra, daha önce defalarca aranmış olan bir alanda çıplak gözle görülebilir durumda bulundu…

Arjantin’de 21 Ekim Cumartesi günü, seferberlik ilan eden halk kayıplara ve katliamlara karşı herkesi sokaklara çağırdı.

Arjantin’deki insan hakları örgütleri, faşizmin kaybettiği çocuklarını 77’den beri arayan annelerle özdeşleşmiş olan Plaza de Mayo'da toplandı. Plaza De Mayo, aynı zamanda devlet başkanlık konutu olan Casa Rosada (Pembe Ev)’nın önündeki meydan. Arjantin halkı Casa Rosada önünde mumlar yaktı ve Maldonado’nun resimlerini koyarak anma yaptı.

Arjantinliler, 25 Ekim Çarşamba günü Plaza De Mayo’da yapılacak yeni bir protesto için sosyal medya üzerinde çağrılar yapmaya başladı.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...