Salı, 20 Şubat 2018
Gündemdekiler

1 Ağustos’ta Arjantin'in Patagonia bölgesinde Mapuce yerlilerine saldıran polis, Santiago Maldonado isimli eylemciyi gözaltına aldı. O günden beri Santiago Maldonado'dan haber alınamıyor.

2015 yılında Mapuçe yerlileri Arjantin'in güneyindeki Patagonia bölgesinde bulunan ve Benetton tekelinin (yünlerini ürettiği giysilerde kullandığı koyunları yetiştirmek için) kullanımına verilen araziyi işgal ettiler. Toprakların kendilerine ait olduğunu söyleyen Mapuçe yerlileri o günden sonra araziyi işgal eylemlerini sürdürdüler.

Ancak 1 Ağustos 2017'de Arjantin polisi Mapuçe yerlilerini araziden çıkarmak için saldırıya geçti. Mapuçe yerlileri polis zoruyla araziden çıkarıldı. Polisin saldırısına karşı çıkanlar arasında bulunan ve kendisi de bir Mapuçe yerlisi olan insan hakları savunucusu Sandiago Maldonado o günden beri kayıp.

Orada bulunanların polis aracına götürülürken gördüğü Santiago Maldonado için, Bakan Patricia Bullrich kendilerinde olmadığını söylüyor.

Santiago Maldonado'nin gözaltında kaybedilmeye çalışılması Arjantin emekçi halkında büyük bir infial yarattı. Askeri cunta döneminde 30 bin kişinin kaybedildiği Arjantin'de halk Santiago Madonado'nun akıbetinin açıklanmasını istiyor, bunun için eylemler yapıyor.

Bu eylemlerden biri Plaza de Mayo Meydanı'nda yapıldı. Aralarında 'Plaza de Mayo Anneleri', insan hakları savunucuları, sol gruplar ve sendikaların da olduğu eylemciler Santiago Maldonado'nun kaybolmasından devleti sorumlu tuttular.

Buenos Aires'in yanı sıra ülkenin diğer kentlerinde de eylemler yapıldı. Ve yapılmaya devam ediyor.

Santiago Maldonado'nun kaybedilmesi, Arjantin halkına askeri cunta döneminde kaybedilen 30 bin kişiyi hatırlatıyor. Yeniden insanların kaybedildiği sürece dönülmesinden kaygı duyan Arjantin halkı Cumhurbaşkanı Macri'den Santiago Maldonado'nun akıbeti hakkında açıklama yapmasını talep ediyor.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...