Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

 

Bir tarafta ABD emperyalizmi hegemonyasını sarsabilecek ülkeleri tehdit ederken, diğer tarafta Sosyalist Kore bu tehditlere papuç bırakmayıp tüm emperyalist dünyaya kafa tutuyor. Sosyalist Kuzey Kore ABD emperyalizmini yenebilecek güçteki nükleer silahlarının denemelerini yaparken ABD de hegemonyası altındaki kapitalist Güney Kore ile ortak tatbikatlar düzenliyor ve THAAD füzelerini bu ülkeye yığıyor.

Ve Güney Kore emekçi halkları… Onlar ABD’nin silah deposu olmasından kendi üzerlerinden bir savaş geliştirmesinden oldukça rahatsız.

ABD ordusu, 6 Eylül günü Seongju kasabasındaki golf sahasına Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sistemine daha fazla roket fırlatma rampası eklemek istedi.

Seongju kasabasında toplanan yüzlerce kişi, bunu protesto etmek için toplandı, sistemin konuşlu olduğu bölgeye çıkan yolları trafiğe kapattı. 8000 polisin saldırdığı eylemde çok sayıda kişi yaralanırken, 4 adet ek fırlatma rampası ABD ordusuna ait 10 askeri araçla bölgeye konuşlandırıldı. Nisan ayında da 2 THAAD füzesi konuşlandırılmıştı bölgeye.

Ancak bölgede yaşayan halk, bu füzelerin süren krizi derinleştireceğini ve olası bir çatışmada yaşadıkları bölgenin birincil hedef olacağı için THAAD'ları istemiyor.

Bu arada Çin Hükümeti de Güney Kore’ye bu durumu protesto eden resmi bir açıklama yaparak ekipmanların kaldırılmasını istedi.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...