Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

İran’da 2 kolber katledildi, Kürt halkı ayaklandı.

4 Eylül sabahı Rojhilat'ın (Doğu Kürdistan) Sinê eyaletine bağlı Banê kentinde iki kolber (sınırda ücret karşılığı yük taşımacılığı yapan kişilere verilen isim) katledildi.

Heyder Ferecî ve Qadir Behramî isimli iki kolber doğrudan hedef alınarak vuruldu. Haberin duyulmasının ardından Banê halkı, Banê Askeri Karargahı önünde toplanarak eyleme başladı.

Katliam 5 Eylül günü de devam etti.

İran’ın silahlı güçleri katliamı protesto eden halka saldırırken, halk da taşlar ve sopalarla karşılık verdi, 5 kişi yaralandı, 10 kişi gözaltına alındı.

Doğu Kürdistan Demokratik Toplum Kongresi (KODAR) yazılı açıklama yaptı ve Kolberlerin Kürt halkının teslim olmayan iradesinin sembolü olduğunun söyleyerek eylemlere destek verme çağrısı yaptı.

Açıklamada İran rejiminin baskılarının halkın yaşadığı acıları artırdığı söylenirken, “Halk her geçen gün daha fazla ağırlaştırılan koşullarda yaşamak zorunda bırakılmaktadır. Rojhilat’taki ekonomik kriz nedeniyle özellikle sınır bölgesinde yaşayan Kürt halkının geçimini sağlayabilmesi için yaşamını tehlikeye atmasına yol açmıştır. Kolberler, Kürt halkının teslim olmayan, diz çökmeyen, onurunu ve toplumunu savunan iradesinin sembolüdür” denildi.

Protesto eylemleri tüm Rojhilat’ta yayılarak devam ederken, İran rejimi, bir çok kentte adı konulmamış bir olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Merîvan'da gün boyu kepenkler kapatılan kente çok sayıda asker ve İtlaat üyesi sevk edildi.

Sinê’de yoğun askeri hareketlilik yaşanırken, Urmiye eyaletine bağlı Pîranşar, Serdeşt ve Saqiz kentlerinde de halkın eylem çağrısı yapması üzerine sabahın ilk saatlerinde her üç kente yoğun asker ve polis sevkiyatı yapıldı. İnternet bağlantıları kesildi.

Eylemler, 4. gün olan 7 Eylül’de de sürdü, eski tutsaklar da açlık grevine başladı. Banê ve Merîvan başta olmak üzere birçok kentte kepenk ve kontak kapatma eylemleri de sürüyor.

Akşam saatlerinde Sinê'de binlerce Sinêlî, Îqbal (Azadî) Meydanı'nda toplandı. İran rejim güçleri halkın toplanmasını engellemeye çalıştı, halkın kararlılığı üzerine biber gazı ve joplarla kitleye saldırdı, 5 kişi gözaltına alındı.

Bu saldırının duyulmasının ardından çok sayıda kişi Îqbal Meydanı'na akın etti. İran rejimi ise alana çıkan yolları zırhlı araçlarla kapatmaya çalıştı.

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...