Cumartesi, 24 Şubat 2018
Gündemdekiler

Yapay Zeka Üzerine

Bilinç insana özgüdür. İnsan beyni bu işlev için özelleşmiş, yetkinleşmiş bir organdır. Fakat bilincin insanın bütünsel varlığından ayrı ele alınması da mümkün değildir. Bilinç, insan beyninde oluşan fizyolojiye indirgenemez yani. İnsanın biyolojik ve toplumsal varlığı ile bağlantılıdır. Bunun binlerce yıllık tarihsel sürecinin kısa bir özetini aktarmıştık. "Yapay Zeka" çalışmasını yürütenlerin hem pratik hem de teorik olarak gelip tıkandıkları nokta da burasıdır.

Devamını oku...

Bilinç Neden Sadece İnsana Özgüdür

Bilincin ortaya çıkması, insanımsıların milyonlarca yıl süren biyolojik evrimi, bu evrimin bir aşamasından sonra doğada bulunan nesnelerin kullanımıyla daha sonra da alet yapımı ile birlikte sürmesi ve bu temel üzerinde gelişen toplumsal ilişkilerle olanaklı olmuştur. Açalım.

Devamını oku...

“Zekanın Yapayı Olur Mu?”

“Zekanın yapayı olur mu?” sorusuna dair yorum yapabilmek için, bilincin ne olduğunu anlamak gerekiyor kuşkusuz.

Bilinç nesnelerin ve olguların insan beyni tarafından (olgunlaşmış madde tarafından), duyumlar, algılar, tasarımlar, kavramlar biçiminde zihinsel olarak yeniden üretilerek yansıtılmasına; beynin bu özelliğine, işlevine verilen addır.

Devamını oku...

ABD Hegemonyası'nın Çöküşü

 

Bu sıralar gözleri ABD'ye çevirmekte fayda var. Hemen belirtelim, kastettiğimiz Zarrab, FETÖ, PYD meseleleri değil. Çünkü bu sıralar ABD deyince ilk akla gelenler bunlar oluyor. Türkiye'den ABD okuması, bu başlıklara indirgenmiş durumda. Bizim kastettiğimiz ise, Trump-Rusya arasındaki ilişkiye dair yürütülen FBI soruşturması.

Devamını oku...

İnsanlığın Geleceği Ve Sosyalizme Dair

 

Robotların “yapay zeka” ile buluşması, bu teknolojinin başta sanayi ve hizmet sektörü olmak üzere bir çok alanda kullanılmaya başlanması ve giderek evlerimizin içine girmesiyle birlikte, insanlığın geleceğine dair sorular yeniden gündeme geldi.

Devamını oku...

Tarihi Kavşak

2003 yılında Saddam liderliğindeki Baas iktidarının yıkılması, Bağdat'ta iradesi zayıf bir merkezi hükümetin kurulmasıyla sonuçlandı. Bağdat'ın, yani Arap burjuva egemenliğinin iradesinin zayıflamasının sonucunda ise, Irak'ın kuzeyinde IKBY(Federal Kürdistan) ortaya çıktı.

Devamını oku...

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...