Çarşamba, 21 Şubat 2018
Gündemdekiler

Yeni Bir Günün Şafağı Sökecektir Elbette!

 

Kadınların tam ve gerçek kurtuluşu için mücadele etmeyenler zorunlu olarak, kadınları, burjuva toplumda elde edilen ve elde edilecek sınırlı haklarla oyalamış olurlar. Bunun varacağı en ileri nokta, biçimsel hak eşitliğidir. Ama daha fazlası değil.

Devamını oku...

Devrimci Teori Proletaryanın Evrensel Kurtuluş Kavgasının Bir Silahıdır

 

Marksist teori temelinde, burjuva ve küçük burjuva anlayışlara karşı ideolojik mücadele, işçi sınıfının devrime hazırlanmasıyla sıkı sıkıya bağıntılıdır. İdeolojik mücadelenin, emekçi sınıfın kurtuluşu kavgasındaki zorunlu rolüne karşın, işçi sınıfı hareketinde bunun öneminin göz ardı edildiği görülüyor. Sınıf mücadelesinin iktidar sorunu etrafında yoğunlaştığı bir sırada, ideolojik savaşın öneminin daha da arttığı çok açıktır.

Devamını oku...

Yoğunlaşma Ve Devrim

 

Teorik olarak üzerinde durduğumuz olayların yoğun gelişimi, günlük dilde de kullanılıyor. Ba kadar yaygın kullanılmasına karşın, olayların yoğun-yüklü oluşu karşısında bilinçsiz yaklaşım sergileniyor.

Devamını oku...

Devrimin Dünya Koşulları

Proletarya hareketi, içeride devrimci dinamiklere dayanmanın yanı sıra, dünya proletaryasının etkin destek ve dayanışmasına sahip olduğu ölçüde güçlüdür. Burjuvaziye karşı savaşımda, uluslararası işçi dayanışması, proletaryanın gücü ve üstünlüğüdür.

Devamını oku...

Tarihin Yeni Yanları

 

Tarih, günümüze kadar, bize, sosyalizme geçişin farklı biçimlerini gösterdi. 1917 Sosyalist Ekim Devrimi, Sovyetler tarafından, iktidarın ele geçirilişini; Doğu Avrupa ve Asya'da, 40'lı yılların toplumsal devrimleri, halk demokrasili iktidarı ve yüzyılın diğer devrimleri, yeni ve daha yüksek bir topluma geçişin çeşitlilik gösterebileceğini ortaya koydu. Kuşkusuz tarih, gelecekte sosyalizme geçişin yeni ve çok zengin örneklerini gösterecektir.

Devamını oku...

Başka Bir Özne

Günümüzde bir noktada, bir bölgede, bir kentte patlak veren bir eylem kısa sürede ülkede geniş kitleleri harekete geçiren genel ve büyük bir eyleme, eylemler dizisine yol açabiliyor. Toplumsal devrimin, sosyalizm uğuruna mücadelenin gücünü ve düzeyini gösteren bu durumun açıklanması gerekiyor.

Devamını oku...

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...