Cumartesi, 16 Aralık 2017
Gündemdekiler

FİLİSTİN'DE DENGELER DEĞİŞİRKEN

ABD Başkanı Trump’un İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak bu şehri İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı Filistin topraklarını yangın yerine çevirmeye yetti. Protesto ve çatışmalar iki gündür şiddetlenerek sürüyor.

Kimilerine göre Filistin halkını yeni bir “intifada” noktasına getiren şey Trump’un hesap bilmez, iç politika malzemesi yaratma pervasızlığı; kendi ülkesinde yolsuzluklarla başı dertte olan Natenyahu’nun “gündem saptırma” planı gibi “şahsi” hesap ve planlar. Gerçek bu mu?

Devamını oku...

İKTİDAR SORUNU

 

Türkiye’de dinci faşist hükümetin ve onunla birlikte sömürücü kapitalist düzenin olağanüstü bir süreçten geçtiği kuşkusuz. Yine kuşku yok ki, dinci faşist parti ve onun başının, ister Zarrab denen adamın açıklamaları, ister ortalığa saçılan belgeler nedeniyle olsun, gözlerine uyku girmiyor.

Gelişmeler biliniyor, tekrarlamanın gereği yok. Üzerinde durulması gereken nokta, işçi sınıfı ve diğer emekçilerin buradan çıkarmaları gereken sonuçlar ve izlemeleri gereken yoldur. Zira, şimdi “sol”dan da bir takım güçlerin açık/gizli desteği ile, dinci faşist iktidar ve onun başı, anti-emperyalist bir profil çizerek emekçi sınıfları ve ezilen hakları bir kez daha aldatmanın hazırlığında.

Devamını oku...

DİNCİ GERİCİLİK ÇÖKÜYOR!

Elbette başlık bir iddiayı taşıyor. Ama kanıtları var, göstereceğiz. Dinci gericiliğin çöküş içinde olması, devrimci fikirlerin emekçi sınıflar içinde yayıldığının da güçlü işareti. Dinci gericiliğin Türkiye dahil, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve hatta dünyada çöküş içinde olması emekçi kitlelerin devrimci fikirlere yönelmesinin, devrimci eylemlere ilgisinin artmasının, ayaklanmacı ruh haline sahip olmasının hem sonucu hem de işaretidir. Birine bakarak öteki hakkında rahatlıkla değerlendirme yapılabilir.

Dinci gericiliğin çöküş sürecinin coğrafyasını Kuzey Afrika’dan izlemeye başlayabiliriz. İlk akla gelen Tunus’tur; 2010-2011’den itibaren başlayan halk devrimlerinin işaret fişeğini çakan ülke, Tunus.

Devamını oku...

ÖNSÖZ

           Tüm Sayılar

Arşiv

Sitemizin eski içeriğine ulaşmak için logoya tıklayınız...

E-Kitap

Tüm E-Kitaplar için resme tıklayınız...