Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

“Çalışanı En Mutlu”(!) Otel Sendikalı İşçileri İşten Attı

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Shangri-La Otel'de Dev Turizm İş Sendikası'na üye 12 işçi Nisan ayı başında işten atıldı. Tanıtımında "En iyi otel çalışanı mutlu oteldir", "Otel, kristal avizeleri, altın musluklarıyla değil, mutlu çalışanlarıyla en iyi otel olabilir" denilen Shangri-La Otel'de işçiler gittikçe ağırlaşan sömürü koşullarının değişmesi için sendikalı olduklarında işten atıldılar. İşçilerle çalışma şartarı ve işten atılma nedenleri üzerine görüştük.

Geçmiş Geri Getirildi

Margot Honecker, 1927 yılında doğdu, 7 Mayıs’ta 89 yaşında hayatını kaybetti. Eski Demokratik Alman Cumhuriyeti'nin (DAC) Eğitim Bakanı'ydı. Bu söyleşi Kasım 2015 tarihinde Junge Welt (Genç Dünya)'da Almanca yayımlandı.

“Yeni Bir Gedik Açarız Tarihin Akışında”

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi, sermaye cephesindeki derin çatlağı ve o büyük çatışmanın ne boyutlara geldiğini göstermişti. Sonrasında yaşanan ve hala devam eden OHAL süreciyse, devrimcilere, yurtseverlere, ilericilere ve aydınlara yönelen bir silah haline gelen KHK’ların beşiği haline geldi.

“Kuzey Suriye Ve Suriye’nin Geneli İçin En İyi Sistem Federal Sistemdir”

Enver Müslim, Kobani kantonu başkanı. Tüm dünya onu Kobani direnişinin en zorlu ve kritik anlarında yoldaşlarıyla beraber görevinin başında direngen duruşuyla tanıdı. Ellerinde silahlarıyla yönetim binasını terketmeden sürdürdüler görevlerini. Aradan uzun zaman geçti. Kobani'nin ve yaşamın yeniden inşasına giriştiler. Derken Suriye'de ateşkes ve Cenevre-3 süreci başladı. PYD yine süreçten dışlandı. Tam da o dönemde Kuzey Suriye Federasyonu tartışmaları ve ilanı gündeme düştü. 31 Mart günü yaptığımız söyleşide Enver Müslim'e tüm bu süreci sorduk.

Castro İle Röportaj!

Küba Devrimi’nin yegane komutanı Fidel Castro’nun yeğeni,

Küba Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun kızı...

Rojava'dan ANF'ye Bir Röportaj

ANF muhabirlerinden Mehmet Nuri Ekinci'nin, TKEP-L Rojava Yaşar Bulut Karargâh Sorumlusu Teğmen Ali ile yaptığı röportajı paylaşıyoruz:

Bir Şeylerin Değişmesinin Zamanı

Antakya Genç Emekçiler Birliği olarak yürüttüğümüz çalışma kapsamında hizmet sektöründe çalışan bir işçiyle gündemi ve çalışma koşullarını değerlendiriyoruz.

“Ne İkna Ne Tehdit İşe Yaramaz 93 İşçi Buradayız ve Kazanacağız!”

Ülker SCA Yıldız Gebze Organize Sanayi Bölgesinde ıslak bendil-havlu, bebek bezi, kadın pedi, sıvı sabun vb. ürünleri üreten bir fabrika. Rozi markasıyla üretim yapan fabrika 2011 Eylül ayında SCA ile kağıt ve kişisel bakım alanında ortaklık kurarak SCA Yıldız Kağıt ve Kişisel Bakım Üretim A.Ş. adıyla üretimi sürdürüyor.

Ya Daha Çok Mücadele Edeceğiz Ya Da Yaşamlarımız Heba Olacak

22 Kasım günü yeni bir KHK yayınlandı ve yeni yeni dergiler, gazeteler, dernekler kapandı, yine binlerce kamu emekçisi ihraç edildi ve tutsak edilen öğrencilerin öğrenim hakları ellerinden alındı. Amed’de ihraç edilen SES üyesi sağlık emekçisi olan Pınar Kara ile görüştük:

“Her Şeyi Olduğu Gibi Yazsınlar Yeter”

Kürdistan’da yaşayan bir genç esnafla 2016'nın ilk günü sohbet ediyoruz biraz.

“Küba Beşlisi” Anlatıyor

Fernándo Gonzalez Flor ile kısa bir röportaj için Havana’da çalıştığı kurumu ziyaret ettik. Ona Küba 5'lisi Fernándo Gonzalez Flor, Rene Gonzalez Schwert, Antonio Guerrero Rodriguez, Gerardo Hernandez Nordelo ve Ramon Labañino Salazar ile ilgili sorular sorduk.

Bayteks İşçilerini Ziyaret

Yaklaşık 30 gündür eylemde olan Bayteks işçilerini Genç Emekçiler Birliği olarak ziyaret ettik. Ve bu ziyaretimizde yaptığımız kısa bir sohbeti de aktarmak istedik.

“İşçilerin Söz Sahibi Olduğu Bir Mücadele Yürüteceğiz!”

Turizm ve Spor Emekçileri Sendikası'nın (Tüm Emek Sen) 5-6 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen 3. Olağan Kongresi gerçekleştirildi. Kongre sürecine yaklaşırken,işçilerin büyük çoğunluğu mevcut yönetim ile sorunlar yaşandığını ve sendikal çalışmalarını yürütemediklerini ifade ediyorlardı. Kongreye yaklaşırken yöneticilerin bir takım uygulamaları da tepkileri artırmış ve tartışmalı bir kongre yaşanacağı ortaya çıkmıştıKongrede ise mevcut yöneticiler, bir dönem daha yönetimde kalabilmek için tüm tecrübelerini kullanmış ve her türlü tedbiri alarak hazırlanmış ve yönetimi almayı başarmışlardıTüm Emek Sen'in 3. Olağan Kongresi'nin  ardından işçilerle kongre üzerine konuştuk.

Biz Yenilmeyeceğiz

YPG sabotaj ekibinden bir arkadaşla yapılan söyleşiyi aktarıyoruz.

Bir THKO’lu İle Söyleştik

Hüseyin amca ile bir köy evinde tanıştık. Hastalığına rağmen bizimle sohbet etti, yaşadığı tarihsel günleri anlattı. Ve kesinlikle coşkuyla. O; eski bir THKO savaşçısı... Hala sosyalizmin yoldaşı, hala kavgacı ve hala genç... Görüşmeye giderken, röportaj yapmak niyetindeydik. Ancak durumdan kaynaklı bunu yapamadık. Yaptığımız sohbetin bazı bölümlerini, tarihe bir başka tanıklık olsun diye paylaşıyoruz.

Kadınlar Olmasa Rojava Bu Kadar Direnemezdi

Biz, Rojava'daki Leninistler olarak, YPJ'li sorumlu bir kadın arkadaşla röportaj yaptık, onu sizinle paylaşmak istedik.

Hayalet Tugayları’na Bağlı InterUnit İle Bir Söyleşi

Hayalet Tugayları (Prizrak)’na bağlı InterUnit (Enternasyonal Birlik), Ukrayna'nın doğusunda, Donbass bölgesinde faşist Kiev cuntasına karşı savaşan komünist bir örgütlenme. Enternasyonalist savaşçılardan oluşuyor. Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nin (bugün Yeni Rusya olarak adlandırılıyor) faşistler tarafından ele geçirilmesine karşı etkin bir mücadele yürütüyor. Öte yandan komünist saflarda, özellikle de Avrupalı komünistler arasında uzun on yıllardır “unutulan” enternasyonalist dayanışmayı yeniden alevlendiriyor. Varlığıyla uluslararası devrimci bir etki yaratıyor.

Rojava'dan Bir Röportaj

Rojava'da muhabirlik yapan Mahir Yılmazkaya, Devrimci Karargah savaşçıları ile yaptığı röportajını ulaştırdı bizlere, yayınlıyoruz.

"Sesimizi Daha Fazla Yükseltmeliyiz"

15 Temmuz'da gerçekleşen darbenin ardından gelişen süreçte Okmeydanı'nda yaşananları ve mahalleye yönelik devletin riskli bölge ilanını mahalleden bir esnafla değerlendirdik.

Cepheden Notlar-3

Rojava'daki Leninist Savaşçılarla 12 ve 20 Ağustos günü yapılan görüşmeleri yayınlıyoruz

12 Ağustos

Uzun zamandır görüşemiyorduk. Yeni bir yere geçtik. Burada biraz uyum sorunları falan yaşandı, iletişim aksaklıkları ondan dolayı oldu.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1