Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Mücadele Birliği | Posta

“Sesini Korkusuzca Çıkarabilen Bir Kadın Olmak İstiyorum”

Benim hayatım uzun bir zamandır çok sıradandı. Sabah işe gel akşam eve dön. Haftasonu temizlikle vs. çoğu zaman kendim ile konuşurken ne amaçsız yaşıyorum derdim.

Biraz farklılık olması adına arayışlara geçiyordum. Fakat sonra onların beni mutlu etmediğini farkedip, “yapmak istediğim bu değil” deyip duruyordum.

Bir gün kuzenimin eşi beni aradı. Kızım için bir kurs ayarladığını söyledi. Ve biz ailecek bir Pazar kalkıp kütüphaneye gittik. Orada bulunan insanlar çok sıcak davrandılar. Ve sobanın etrafına oturup sohbet etmeye başladık. Orada olmak beni çok mutlu etmişti.

Ve sonraki Pazar için heyecanlanmaya başladım. Her defasında başka duygular uyandı içimde. Eski kimliğime olmak istediğim insanı kaybedip, tekrar bulmuş gibiydim. Ve tarifi imkansız doğuş oldu içimde. Farklı bakmaya başladım etrafıma, insanlara. Sesimi çıkarmaya başladım. Haksızlığı haykırmaya başladım. Hatta işyerinde bana bir haksızlık yapılmıştı ve elimi masaya vurup “bunu kabul etmiyorum” dedim. Bu davranış, başta beni ve orada karşı durduğum insanları da çok şaşırttı. Onlar da garip, anlamadıkları bir “ben”le karşılaştılar. Benim tarafımda ise tarifi mümkün olmayan bir gurur vardı.

Ve ben o an kadın olmaktan büyük gurur duydum. Çünkü karşımdaki insanlar erkekti. Ve hala uyanamamış, derinlerde olan bir “ben” var, onu tamamen uyandırmak için elimden gelen her şeyi yapacağım.

Sesini korkusuzca çıkarabilen haksızlığın karşısında durabilen ve benim gibi insanların sesi olabilen bir “kadın” olmak istiyorum. Bunun için ilk başta bilgilenmek gerek. Bunun da farkındayım. Sözün özü: artık bırakmam sizi…

İşçi Bir Kadından Mektup

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1