Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Fırtına Yaklaşıyor

Bir devrimin yaklaşmakta olduğunun belli başlı belirtilerinden birisi de düzenin iç çelişkilerinin yanı sıra dış çelişkilerin de keskinleşmiş, üst üste binmiş, yoğunlaşmış olmasıdır. Dış çelişkiler bakımından Türkiye’nin durumunu tanımlayacak en iyi ifade, şu anda, etrafının düşman ülkelerle çevrili olduğudur.

Düzen Kendini Nasıl Korumaya Alıyor

Dinci faşist iktidarın kadın düşmanlığı yaptığı çok açık. Hükümet sözcülerinin ve hükümetin devlette kilit noktalara yerleştirdiği bürokratların demeçlerinden kısa bir seçki, dinci faşist iktidarın kadına bakışı hakkındaki düşünce ve politikalarını vermeye fazlasıyla yetecek.

Katili “Taziye”ye Davet Etmek ya da HDP Nereye?

Antep katliamı, faşist devletin dinci tosuncuklarına yaptırdığı sayısız katliamlardan bir tanesidir. Fail bellidir. Fail “Kobane düştü düşecek” diyecek kadar IŞİD’le içli-dışlı olandır; bu katil sürüsüne iki bin tır silah göndermekle övünendir, Türkiye’yi ama özelliklede Antep ve Hatay’ı bu sürünün ini haline getirendir.

Düzen Kendini Çok Yönlü Tahkim Ediyor

“Molotofkokteyl bir içecek değil”. Stratejik derinlik ustası Ahmet Davutoğlu bu veciz sözüyle çok önemli bir konuda toplumu aydınlatmış(!) oldu.

Yol Ayrımındayız

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan olayı, kuşkusuz, “Yenikapı Mitingi” idi. Dinci faşist iktidarın devletin tüm olanaklarını harekete geçirerek düzenlediği miting, dinci faşizmin bir “gövde gösterisi”ne dönüştü. Amaç hasıl oldu bir anlamda.

Ortadoğu'da Bir Savaş Ve Karşı Devrim Odağı

Türk Hava Yolları (THY) bir açıklama yapıyor ve Yemen'in güney kentlerinden birine Aden'e artık günlük sefer yapacağını ilan ediyor.

Topyekün Faşizm De Düzeni Kurtaramayacak!

Kasım seçimlerinden hemen sonra çıkan sayımızda tekelci sermaye sınıfının dinci faşist iktidar eliyle “topyekün faşizm” arayışında olduğunun emarelerinin arttığına dikkat çekmiştik. Aradan geçen yaklaşık iki aylık süre, bu gözlemimizin ne kadar yerinde olduğunu kanıtladı.

Paris Katliamı

Dünya yeni yıla faşist bir katliamla girdi. Paris'te dinci faşistler Charlie Hebdo adıyla yayınlanan bir karikatür dergisine yaptıkları baskınla on iki kişiyi katlettiler. Avrupa'nın kalbinde, Paris'te gerçekleştiği için bu katliam dünya çapında yankı uyandırdı.

Faşizme Karşı Mücadele Ve Birlik Sorunu

Faşizmin saldırılarını yoğunlaştırması pek çok kesimi şaşkınlık içinde bırakırken, birlik arayışları da deyim yerindeyse “tavan” yaptı.

Birlik” sözcüğü her zaman kitlelere hoş görünmenin sihirli sözcüğü olagelmiştir. Çünkü faşizme karşı olan bütün güçlerin birleştirilmesi, devrimin toplumsal güçlerinin en büyük özlemlerinden biridir.

TAKSİM

Taksim Meydanı ile ilgili önce son haberin ve bir olgunun altını çizelim:19 Aralık Katliamını protesto eylemi sadece Leninistler tarafından Taksim Meydanında gerçekleştirildi.

Suriye: Dünya Devrimi İle Karşı Devrimin Çarpışma Alanı

Bundan yaklaşık beş yıl önce, Suriye'nin güney illerinden, Ürdün sınırındaki Dera'da ayaklanma patlak verdiğinde dünyada pek çok devrimci/komünist hareket bu ayaklanmanın içeriği hakkında yanıldı.

Yorumsuz Bir Haber-Bir Açıklama Ve Bir Soru

ANF'nin haberini kısaltarak ve yorumsuz veriyoruz.

Reformistin Ömrü

Reformistin politik ömrü nedir diye sorulsa kelebeğin ömrü kadardır yanıtı cuk diye yerine oturur. Politik iflas için yaşamın reformisti ulaşabileceği en üst noktaya, politik iktidara taşıması yeter de artar bile. Ulaştığı zirve onun hem düşüşünün başlangıç noktasını hem de düşüş hızının yüksekliğini belirler.

6-7 Ekim Sehıldanı Ve Devletin Savaş Hazırlığı

6-7 Ayaklanması devleti, düzeni, kapitalist mülkiyeti temellerinden sarsan, Türkiye tarihinin ikinci büyük ayaklanması oldu. İlki biliniyor, milyonların katıldığı ve Türkiye'yi bir baştan öteki başa saran Haziran Halk Ayaklanması idi.

Yeni Devrimci Dalga

Devrim denen büyük altüst oluş emekçi sınıfların, ezilen halkların, büyük devrimci kitlelerin bir defalık atılımlarıyla, bir defaya mahsus girişimleriyle gerçekleşmez.

HÜKÜMETİN TEHDİTLERİ VE HDP POLİTİKASI

Şu dinci faşistlere son bir iki haftada bir haller oldu. Önüne gelen, basının karşısına geçen tehdit ediyor, esiyor, gürlüyor, asıyor, kesiyor.

Son örnek, kolaylıkla saçabileceği iki damla gözyaşını her daim göz pınarlarının bir köşesinde saklı tutan Arınç oldu. “Dünyayı başlarına yıkarız”... Güya HDP'yi, UKH'yi kastediyor ama gerçek mesaj tüm devrim güçlerinedir.

Ondan öncesi de var. Taze badem bıyıklı Numan Kurtulmuş, “ellerini, beyinlerini kırarız, ezeriz” diye kükredi. İçişleri Bakanı gibi duran zat “Misliyle karşılık görecekler” dedi. Kasımpaşalı geri durur mu hiç; o da esti gürledi. Kürt halkının karşısına daima papaz cübbesiyle çıkan Atalay Beşir dahi, benim “neyim eksik” dercesine tehditler yağdırdı.

Bingöl'de üç gencin açık infazla katledilmesine Davutoğlu “Cezalarını buldular” diyerek, bundan böyle yargılamanın nasıl yapılacağının ip uçlarını verdi.

Bir parantez açarak, bu tehditlerin ilk ağızdan muhatabı olan HDP nasıl bir yanıt verdi?

Dinci Gericilik: Komünizmle Mücadelenin Aracı

Mezhep savaşlarının Afganistan'dan Yemen'e oradan Afrika kıtasının ücra köşelerine kadar kışkırtıldığı bir zaman diliminden geçiyoruz.

İKTİDARIN KORKUSUNU GERÇEĞE ÇEVİRMEK

Kasımpaşalı büyük bir şatafat ve kudret gösterisi eşliğinde devletin tepe noktasına kurulup oturdu. Oraya çıkarken kendisinin ve devletin tüm olanaklarını harekete geçirerek yenilmezlik algısı yaratmak için elinden geleni yaptı.

MİT'in İşi

Sakine Cansız ve iki arkadaşının Paris'in ortasında katledilmesinin Türk devletinin işi olduğu son derece açıktı. Türk devletinin karakterini bilenler bundan şüphe duyamazdı.

Katil Sürüsü

Irak'ta Musul'u iki gün içinde işgal edince birden dünya gündeminin ortasına oturan bir katiller topluluğundan, adına IŞİD denen katil sürüsünden söz ediyoruz.

Tekelci burjuva basın, bu sürüden söz ederken kötülüyor havasında aslında onu övüyor; onun savaşçılığını, korkusuzluğunu, kendini feda etmişliğini anlata anlata bitiremiyor.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1