Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Enternasyonal Bir Ütopya Değil Onu Yaratmanın Tam Zamanı

Onlarca farklı dilin, onlarca farklı kültürün, aynı yürek atışı, aynı öfke, aynı kararlılık ve aynı bilinçle haykırdıkları Enternasyonal İşçi Marşı, proletaryanın kapitalizme karşı verdiği zorlu sınıf savaşımında, kızıl bayrakların yükseltildiği dünyanın dört bir yanında kurtuluşun sembolü olmuştur. Enternasyonal Marşını dünyanın dört bir yanına yayan, aynı ortak duyguyu yaratan güç, sosyalizm mücadelesinin uluslararası niteliğinin somut örgütsel ifadesi olan Enternasyonal’in kendisidir.

İnsanlık Destanı

İnsanlık tarihi nice büyük kahramanlıklara, destansı direnişlere, şiir gibi isyanlara tanıklık etmiştir. İnsanı hayretler içinde bırakan görkemli savaşımlara sahne olmuştur dünyamız. En eşitsiz güçler arasında süren kıyasıya savaşta tüm üstün teknolojisine rağmen onlarca imparatorluk yerle bir olmuş, “baldırı çıplaklar” tarafından onlarca iktidar devrilmiş, insanlığın büyük yürüyüşü karşısında yokolup gitmişlerdir. İnsanın tarihi, en eşitsiz güçler arasında süren bu amansız savaşımın tarihidir aynı zamanda.

Merhaba Dedik Taksim Komünü'ne...

 Hangi kararla, hangi organizasyonla oldu tüm bunlar, diye soracak olanlara, kendiliğinden oldu desek yeridir. Neden mi? Çünkü bunlar için oturup karar alınmadı. Yaşam kendi ihtiyaçlarını dayattı. Gezi de bulunanlara yalnızca bunu organize etmek kaldı. İlk çarpışmanın kazanılmasının ardından, ilk iş, Taksim'e çıkan onlarca sokak, cadde ve yolun barikatlarla örülmesi oldu. Artık Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'na düşman eller uzanamazdı. Tuğlası genç yürekler olan barikatlarla örülmüştü her yanı. Artık Taksim gerçekten bizimdi.

Ayaklanmanın İlk Günü

31 Mayıs... Gezi parkına baskın... saat yine sabaha karşı beş... Tomalardan tazyikli su sıkıldı. Gaz bombaları atıldı. Kitle Taksim'i terketmedi. Biraz geri çekilip kendini toparlayıp yeniden çıktı tomaların karşısına... Taksim'e doğru her yandan yeni insanlar aktı. İnsan sayısı arttıkça saldırı yoğunlaştı, saldırı yoğunlaştıkça insan sayısı arttı...

Tek Yürek Çapulcular

 31 Mayıs ve 1 Haziran'ı sokaklarda geçiren binler, 2 Haziran'a da sokaklarda girdi. Gece boyunca kalabalıklar arttı. Gazi, 1 Mayıs, Sarıgazi başta olmak üzere bir çok semtte halk tencere tavalar elde yürüyüşler düzenledi. Gazi'de binlerce kişi yönünü karakol olarak belirledi. İlk ölüm haberi 1 Mayıs mahallesinden geldi. Mehmet Ayvalıtaş yaşamını yitirdi. Henüz 19 yaşındaydı... Öfke daha da arttı 1 Mayıs mahallesinde... Oradan tüm mahallelere ve illere yayıldı öfke...

Gezi Günlüğü: Komün Büyüyor

Slogan kitlenin düşüncesidir. Büyük kitlelerin düşüncesini attıkları sloganlardan anlamak mümkündür. 31 Mayıs'la birlikte başlayan tarihe Haziran Ayaklanması olarak geçen ayaklanma günlerinde kitlenin büyük oranda sahip çıktığı slogan “Hükümet İstifa” oldu. RTE'nin dediği gibi, Üç beş ağaç meselesi değildi sorun. Üç beş ağaç için verilen mücadele ve ona karşı gösterilen faşizmin azgın saldırısı toplumun harekete geçmesini sağladı, bu doğru. Ama sokağa çıkar çıkmaz dilindeki sloganı gerçeklik haline getirmek istedi. Bunun için uğraştı, bunun için bedeller ödedi.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1