Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Bir Eşik Aşıldı

Newroz kalabalıkları, buzu kırıp yolu açan 8 Mart’ın cesur kadınlarına cevap verdiler. Onları tamamladılar. Uzun iç savaşta kritik bir eşik daha aşıldı. Bu durumu bir süre için geri çekilen kitle hareketinin geri dönüşünden ibaret saymak eksik kalır. Devrimci kitleler, çekildikleri yerlerden, şimdi bambaşka bir ruh haliyle, kararlılık ve bilinçle geri dönüyorlar. Her şeyin yeniden, 10 Ekim Ankara Katliamı öncesine döneceğini sananlar fena halde yanılıyorlar. Kabuk değiştiren devrim, en sancılı aşamasını geride bıraktı.

Devamını oku: Bir Eşik Aşıldı

Merdiven Değil, Sıçrama Tahtası

“Katı olan her şey buharlaşıyor! Marx

Başka bir zaman olsa, herhalde bardağı taşıran son damla denirdi. Mülkiye önünde gazlanıp, coplanan 70’lik profesörlerin görüntüsü için. Başka bir zaman olsa derken, meramımız şu: Eğer devrimci yığınlar o eski önyargılarını devam ettirselerdi, yani kitlesel protestolarla iktidara geri adım attırabileceklerine hala inansalardı… Ne mutlu ki, devrimci yığınlarda, bugüne dek pek bir işe yaramamış bu inanç artık yok.

Devamını oku: Merdiven Değil, Sıçrama Tahtası

Pazara Kadar Ortaklık, Mezara Kadar Düşmanlık

İlk iddia, bir zaman RTE’ye epeyce yakın olmuş bir vekilden geldi, Saray ailesi Katar’a sığınabilmek için kendilerine mülk satın alıyorlar ve her an kaçmaya hazır bekliyorlar diye. Elbette, yalnızca ‘kulis’lerde kulaklara fısıldandı iddia. Derken, meclis araştırma komisyonuna ifade veren eski MİT Müsteşarı, “Suikast olabilir” deyiverdi. Somut bilgiye değil, tecrübeye dayanarak bir öngörüde bulunduğunu eklemeyi unutmadı.

Devamını oku: Pazara Kadar Ortaklık, Mezara Kadar Düşmanlık

Öyle Bir Ufka Vardık Ki…

Lenin’e atfedilen bir sözü hatırlamanın tam zamanı: “Tanrı bizi dostlarımızdan korusun; düşmanlarımızdan korunmasını biz zaten biliyoruz.”

Savaşın sıcak cephelerinde birlik oluşturan partilerin, sıra parlamenter yöntemlere gelince, birbirlerine 180 derece farklı tutum olmaları bizi şaşırtmıyor artık. Nedenini biliyoruz, iki farklı veçhesi vardır bu çelişkin durumun.

Devamını oku: Öyle Bir Ufka Vardık Ki…

Gevezelik Değil Mücadelede Zafer

Suyun kaynamak üzere olduğuna dair işaretler yoğunlaşıyor, ilk kabarcıklar yüzeye ulaşıyor. Taşra kentlerin yurt öğrencileri, öğretmenlerini kaybeden liseliler, önceden hiçbir hazırlığa girişmeden, herkesi içine katan başkaldırılar örgütlüyor. Mücadele cephesinin bu “acemi” bölükleri, tekelci sermayenin alabildiğine yükselttiği korku duvarına aldırmadan, hani derler ya, alayına meydan okuyorlar. Belki de “acemi cesareti”. Halbuki görmüş geçirmiş kelli felli politik partili büyüklerine sorsalardı, ezici çoğunluğundan aynı cevabı alacaklardı: “Politik ortam, şimdi açık sokak eylemlerine girişmeye müsait değil.”

Devamını oku: Gevezelik Değil Mücadelede Zafer