Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Marksist-Leninist Olma Sorumluluğumuz

Önümüzdeki 9 Mayıs günü Büyük Anayurt Savaşındaki zaferin 70. yıldönümü kutlanacak. Saat farkı gözönüne alındığında ben bu satırları bitirdiğimde Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerine bağlı subay ve askerler gurur içinde Moskova'daki Kızıl Meydanda yapılan törenlerde yerlerini almış olacaklar.

Fidel; "Mücadele Etmek İçin Yaşamak"

Küba Devriminin tarihi önderi Fidel Castro, Moncada y Carlos Manuel de Cespedes Kışlasına saldırının 60. yıldönümü kutlamalarına katılan devlet başkanı ve yardımcılarına hitaben bir mesaj yayınladı.

Juventud Rebelde'de yayınlanan mesajın tam metnini okurlarımızla paylaşıyoruz.

Görev Çağrısı

Ülkemiz Batı Afrika'da patlak veren acımasız salgına karşı verilen mücadeleye destek için uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan çağrıya yanıt vermekte bir dakika bile tereddüt etmedi

Fidel'den Ortega'ya Mektup

 Küba Devrimi lideri Fidel Castro'nun, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'ya gönderdiği mektup

 “Sevgili Daniel

 8. Petrocaribe Zirvesinde yaptığın muhteşem konuşmayı az önce büyük bir beğeniyle izledim. Toplantının yerinin Nikaragua olması çok anlamlıydı. Yıllarca ABD oligarşisi tarafından seçilmiş olan en acımasız hükümetin baskısı altında olmasına rağmen emperyalizmin boyunduruğunu atmış olan Nikaragua'nın zirveye ev sahipliği yapması çok doğruydu.

"Filistin Soykırımı, Faşizmin Yeni Türüdür"

Yedi milyardan fazla insanın hayatta kalma mücadelesi verdiği insanlık tarihinin bu döneminde faşizmin yeni ve iğrenç bir türü oldukça güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor.

Nazi Faşizmine Karşı Zaferin 67. Yıldönümü

Hiçbir siyasi eylem gerçekleştiği tarihi dönemin etkileri dışında değerlendirilemez. Birey olarak hiçbirimiz insanoğlunun bugüne kadarki tarihinin yüzde birini bile bilemezken, tarih sayesinde hayal gücümüzü zorlayan bilgilere ulaşabiliyoruz.

Ölçülü Yalan

 Çok kısa zaman zarfında çok ciddi olayların olacak olması beni yazmaya sevk etmiş durumda. İnsanoğlu olarak türümüz on ya da onbeş yıl içinde tamamen ortadan kalkma tehlikesiyle burun buruna. Ne Obama ne de başka birisi bunun aksini garanti edemez. Bizim payımıza düşen ise az da olsa bir umut. Artık günümüzde bilgi çağında yaşıyoruz, ne kimse bizi kandırabilir ne de kimsenin bizi kandırmasına izin veririz.

 Kamuoyunun neredeyse tamamı artık yanıbaşımızdaki büyük tehlikenin farkında.

İmparatorluğun Son Eseri: Vahşet

Önemli haber ajanslarından AP’nin Meksika’nın Monterrey eyaletinden geçtiği haber yanlış anlamaya yer bırakmaksızın gerçeği bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Bahsedeceğim haber bu konuda yaşanan ilk olay değil ve korkarım sonuncu da olmayacak. Olay aslında Amerika kıtamızın halklarına ABD tarafından layık görülen insanlık dışı geleceği işaret ediyor.

Tarafsız Gerçekler Ve Hayaller

 Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro, 13 Ağustos günü 87 yaşına girdi. Komünist lider yeni yaşını Granma'da yayınladığı yeni yazısıyla kutladı:

 "İnsanoğlu bugün 230 milyon yıldır varolduğu bilgisine sahip. Daha önemli ve eski bir bilgiye sahip olduğumuzu düşünmüyorum. Diğer insansılar da varoldu. Avrupa kaynaklı neandertal veya Asya'daki Denisova büyük insansı maymunları varoldu ancak hiçbiri Etiyopya'daki homo sapiens fosilleri kadar eski değildir.

Samimi Bir Açıklama

Kısa bir süre önce, 28 Mayıs günü gerçekleşmiş olan Uvero Muharebesi’nin yıldönümüydü. Bu olay sırasında yaşananlara dair bazı temel bilgileri açıklamak benim için bir görev.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1