Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

BEDA Enerji'de İşten Atmalara Karşı Oturma Eylemi

DİSK'e bağlı Enerji-Sen, BEDA Enerji'de işten atılan işçilerin işe geri alınması talebiyle BEDA Enerji'nin İstanbul Çağlayan'daki Genel Merkez binası önünde oturma eylemi yaptı.

DİSK'e bağlı Enerji-Sen, BEDA Enerji'de işten atılan işçilerin işe geri alınması talebiyle BEDA Enerji'nin İstanbul Çağlayan'daki Genel Merkez binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

BEDA Enerji'nin Çağlayan'da bulunan genel merkezi önünde “Patron-Sarı Sendika İşbirliğine Son. Davalarımızı Çekmiyoruz. İşimizi Geri İstiyoruz" yazılı pankart açılan eylemde Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, BEDA Enerji'de işçilere Enerji-Sen üyeliğinden istifaya yönelik baskıları, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan çalıştırıldıklarını aktardı.

İşçiler Enerji-Sen'den İstifaya Zorlanıyor”

Yapılan baskılara rağmen işçilerin geri adım atmadıklarını belirten Keskin, işçilerin ödenmeyen haklarına ilişkin açılan davaların takip edileceği, sonuçlandırılacağı ve alacakların tahsil edileceği gibi gerekçelerle Tes-İş Sendikası tarafından da işçilere baskı yapıldığını fakat işçilerin sendikanın patron yanlısı tavırları nedeniyle bu baskılara karşı koydukların belirtti.

BEDA Enerji'de 15 yıldır çalışmakta olan ve işten atılan işçi Hayrullah Söylemez basın açıklamasını okudu. BEDA Enerji'de çalışan 7 işçinin geçen hafta işten atıldığın, şirket yönetiminin farklı gerekçeler söylese de işten atılan bütün işçilerin ortak özelliğinin ödenmeyen alacakları ile ilgili şirkete açmış oldukları davalar olduğunu aktardı.

Davalarını Geri Çekmeyen İşçiler işten Atıldı”

“BEDA Enerji yönetimi bir süre önce işçilere şirketin aldığı karar gereğince şirkete davalı işçilerle çalışmayacağı söylenmiştir. Daha sonra işçilere hak ettikleri paranın altında tekliflerle davaların geri çekmeleri istendi” diyen Söylemez, davalarını çekmeyen işçilerin işten atıldığını belirterek “İşten atılan işçiler kısa bir süre öncesine kadar işyerinde yetkili sendika olan Tes-İş sendikası üyesidir. BEDA Enerji yönetimi bu işbirlikçi sendikanın da desteğiyle işçileri davalarını geri çekmeye zorladı” dedi.

BEDA Enerji'yi dikensiz gül bahçesine çevirmek isteyen, işçilerin kazanılmış haklarına göz koyan şirket yönetimi ve buna destek veren işbirlikçi-sendikaya tepkilerini dile getiren Söylemez, "DİSK Enerji-Sen her zaman olduğu gibi görevinin başında ve işçilerin yanındadır" dedi.

Basın açıklamasının ardından işten atılan işçiler yaşadıklarını aktardı.

Çalışmamızın Karşlığı 25/2 İle Atılmak Olmamalıydı”

7 yıldır BEDA Enerji'de çalışmakta olduğun belirten Daimi Aydın, “Bizler emekçi insanlarız. Bu devlete, millete yıllarca hizmet verdik. Soğuk, kar,kış demeden direk tepelerinde size elektirk ulaştırmaya çalıştık. Fakat ben 25/2 ile işten atıldım. Yıllarca çalışmanın karşılığı 25/2 ile işten atılmak olmamalıydı. Ben bir ay sonra nişan yapacağım. Bin 700 lira kredi borcum var. 25/2 ile işten atıldığım için işsizlik maaşı alamıyorum. Şu an ne ile geçineceğimi düşünüyorum. Bu büyük bir haksızlık” dedi.

2006 yılından bu yada enerji işçisi olark BEDA Enerji'de çalışan Ali Meral ise işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmadan çalıştırılmakta olduklarını vurguladı. BEDA Enerji'de şu an yetkili sendika olan Tes-İş Sendikası'nın sarı sendika olduğunu ve bunu ispatladıklarını, Enerji-Sen üyesi olduklarını ve bu sebeple işten çıkarıldıklarını belirtti.

Şirkete Alacak Davası Açtı İşten Atıldı

2011 yılından bu yana Enerji-Sen üyesi olan Düzgün Özdemir, "13 bölgenin 13'ünde de sendika adına örgütlenme çalışması yürüttüm. Bu esnada tabi ki BEDAŞ hakkında dava açmıştım. Davam sürüyor. Davadan dolayı tehditler aldım. Katılmış olduğum toplantılardan dolayı BEDAŞ yönetimi bizden rahatsız oldu ve beni işten attı" diyerek işten atıllma gerekçesini aktardı.

İşçiler işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için sık sık iş kazaları ve iş cinayetleri yaşandığını aktararak iş cinayetlerini yaşamını yitiren arkadaşlarını hatırlattılar.

İşçiler Kazanacak, Enerji-Sen Kazanacak”

Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, yapılan baskıların hiçbir zaman işçilere geri adım attırmadığını, yıllardır topluma elektrik ulaştırmaya çalışan işçilerin mücadelesini sürdüreceklerini ifade ederek “Atılan işçiler işlerine geri alınıncaya kadar mücadelemizden vazgeçmeyceğiz. BEDA Elektrik'te süren bu haksızlığa karşı işçiler kazanacak Enerji-Sen kazanacaktır” dedi.

Keskin, işçilerin işe iadesi içi her Pazartesi saat 11.30-12.00 arasında BEDA Enerji önünde oturma eylemi yapmayı sürdüreceklerini da belirtti.

Arıza Bakıma Gitti Elleri Yandı!

İşçilerin oturma eylemi sona ererken Gaziosmanpaşa bölgesinde arıza biriminde çalışan ve elleri yanan arkadaşları Sinan Çelik'in geldiğini gören arkadaşları hemen onun yanına gittiler.

Sinan Çetin, 9 Mayıs günü arıza gidermek üzere gittiği trafoda, hatta elektrik olup olmadığını anlamalarını sağlayan kaide kırık olduğu için hatta akım olmadığını düşünürek kaideye dokunduğunu ve patlama olduğunu belirtti. Sinan Çelik'in her iki eli de dirseklerine kadar kıpkırmızı yanık ve yara içindeydi.

Olayın arkasından gerekli yerleri aradıklarını fakat bölgedeki arkadaşları ve sendikanın soruna ilişkin kendisiyle görüştüğünü fakat şirket yetkililerinden kimsenin olayla ilgilenmediğini belirtti. Hastaneye giderek gerekli raporları ve ilaçlarını alan Çelik, elinde ilaçlarıyla basın açıklamasına gelmişti.

İşçiler arkadaşlarının yaşadığı durumun benzerini pek çok arkadaşlarının yaşadığını aktararak, “Alınabilecek çok basit önlemler alınmadığı için onlarca arkadaşımız kaza geçiriyor. İş cinayetlerinde aylarca yıllarca birlikte çalıştığımız kardeşlerimizi kaybettik” diyerek can güvenliği olmadan çalıştırıldıklarını vurguladılar.

Tes-İş'in Patron Yanlısı Olduğu Son Sözleşmeden Belli”

İşten atılan işçilerin hemen hepsi uzun yılladır BEDA Enerji'de çalışmış olan enerji işçileri. İşçilerin Enerji-Sen'den istifa etmeleri için çeşitli yöntemler uygulanmış. Tes İş Sendikası pek çok işçiye, şirketin gasp ettiği alacaklara ilişkin davaları açacakları ve ücretlerini alacakları yönünde vaadlerde bulunmuş. Kimi işçilere şirket yönetimiyle birilkte çeşitli baskılarda ve tehditlerde bulunulduğunu belirten işçiler, Tes-İş Sendikası'nın nasıl patron yanlısı olduğu yaptığı son sözleşmeden belli. Bu sene başında şirketle yaptıkları protokolde “geçici görevlendirme” maddesinin eklendiğini, şirketin de bunu gerekçe göstererek, Enerji Sen üyesi ve öncü olan işçileri Yozgat, Tokat, Sivas gibi başka şehirlere göndermeye çalıştığını aktardılar.

Eğitim Almaya Yozgat'a Gidecekmişim”

Daimi Aydın, BEDA Enerji'de 7 yıldır çalışan bir işçi, Aydın'a eğitim semineri olduğu iddiasıyla Yozgat'a gitmesi söylenmiş. “Eğitim bahane, 7 yıldır çalışan işçiye neyin eğitimini verecek. Yok benim şimdi eğitime ihtiyacım varsa bu neden Yozgat'ta yapılıyor. Ve beni 7 yıl nasıl çalıştırmışlar?” diye soruyor.

Geçici görevle başka şehirlere gönderilecekleri söylentileri başlayınca Hayri Söylemez, arkadaşlarıyla konuşmalarında ve mesajlaşmalarında “Tamam, benim için fark etmez, hangi şehre gönderirlerse giderim” demiş. Fakat meselenin geçici görevle göndermek olmadığı Söylemez'in işten atılmasıyla daha da net bir şekilde ortaya çıkmış oluyor. Zira “Nereye gönderirlerse giderim” diyen Söylenez de işten çıkarılmış durumda.

İşten atılan işçiler, gönderilecekleri söyledikleri şehirlerdeki müdürlükleri aramışlar, “Şirket bizi oraya gönderecek, gelirsek nasıl yapacağız, kalacak yer, yemek vs. sorunlarını nasıl çözeceğiz?” diye sormuşlar.

Şirket Yetkilisinin Gideceğimizden Haberi Yok!”

“Bizi gönderecekleri şehirdeki müdürlük benim oraya gideceğimden habersiz. Önce 'Bizim bilgimiz yok' diyorlar. Sonra toparlamaya çalışıp 'Sen gel de bakarız. Bir Tokat, Sivas havası alırsın. Öğle yemeğini karşılıyoruz. Kalacak yer için de bakarız artık bir şeyler' gibi bir şeyler söylüyorlar” diyen işçiler. Maksat bizi zor durumda bırakıp, 'Gitmiyorum' dedirtmek ve işten çıkartmak. Ama buna da ihtiyaç kalmamış anlaşılan, giderim diyen arkadaş da bizim gibi işten atıldı” diyorlar.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1