Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Şişecam İşçilerine Yine Grev Yasağı!

Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Kristal İş’in 24 Mayıs tarihinde başlatacağı grev, "Milli Güvenliği bozucu" nitelikte görüldüğü gerekçesiyle yasaklandı.

Bugün (22.5.2017) günü Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 16.5.2017 günlü 2017/10327 sayılı Kararı ile Kristal İş’in 24 Mayıs tarihinde başlatacağı grev, "Milli Güvenliği bozucu" nitelikte görüldüğü iddiasıyla, 60 gün süreyle ertelendi.

Grevin ertelenmesi, Sendikalar Yasasına göre ertelenme değil, yasaklanması anlamına geliyor. Grevi ertelenen sendikalar, 60 günün sonunda da greve çıkamıyor ve uzlaşmak zorunda bırakılıyor.

Sendika ile işveren arasında 12 Aralık 2016 tarihinden bu yana süren toplu sözleşme görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve sendika 8 Mayıs günü yaptığı toplantı sonrasında 24 Mayıs tarihinde greve çıkma kararı alındığını duyurmuştu.

Erteleme kararı Trakya Cam San.A.Ş.; Paşabahçe Cam San. ve Tic.A.Ş.; Anadolu Cam San. A.Ş.; Cam Elyaf San. A.Ş.; Anadolu Cam Yenişehir San. A.Ş; Trakya Yenişehir Cam San. A.Ş. ve Şişecam Otomotiv A.Ş ile bunlara bağlı işyerlerini kapsıyor.

Sendikanın 2014 yılında aldığı grev kararı da aynı gerekçeyle, hukuka aykırı olarak ertelenmiş; sendikanın Danıştay ve Anayasa Mahkemesi nezdindeki girişimleri sonuçsuz kalmıştı Bunun üzerine Uluslararası Çalışma Örgütüne (ILO) başvurmuş; ILO başvuruyu kabul edilebilir bularak işleme koymuştu.

Kristal İş’in aldığı grev kararları her seferinde erteleniyor. 2003 yılında yine aldığı grev kararı ertelenmiş, ILO Sendika Özgürlüğü Komitesi, Kristal İş’i haklı bulmuş ve grev ertelemesinin 87 sayılı ILO sözleşmesine aykırı olduğuna karar vermişti.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1