Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Dünyayı Şimdi Kadınlar Sarsıyor

Gazetelerin 3. sayfasını aratmayan haberlerle uyanıyoruz yeni güne. İstismara uğramış, tecavüz edilmiş çocuk bedenleriyle yıkılıyor, tecavüze uğrayan ve öldürülen kadınlarla öfkeleniyoruz. Bitmek bilmeyen etrafındaki her şeyi içine çeken kısır döngü gibi.

Gülüşlerimizi Yasaklayamayacaksınız

“Cesedim bir dağ gibi ağır olacak..

Yüz bin ve yüz bin.. Yüz binlerce kadın kolu

bu kocaman dağı kaldırıp omuzlarına alırken,

sizin oturduğunuz o sahte tahtı sarsacak!

Müthiş bir kahkaha atacaklar!”

Ulrike Meinhoff

Ekmek İstiyoruz!

8 Mart 1917 (Eski Rus takvimine göre-23 Şubat).... 8 Mart günü “Ekmek İstiyoruz!” diye haykırıyor kadınlar. Kadınlar yürüdükçe kitleselleşiyorlar. Tüm fabrikalardan işçi kadınlar, ekmek ve gaz kuyruklarında bekleyen kadın kitleleri katılıyor bu yürüyüşe. Çar'a ekmek isteyen dilekçelerini sunacaklar. Fakat önleri askerler tarafından kesiliyor. Kadın yığınlarının eylemine saldırıyor Çarlık askerleri. “Ekmek isteyen” kadınların üzerine ateş açılıyor… İşte o andan itibaren fırtına kopuyor.

Savaşta Kadın Olmak

 Savaş olgusu yeniden dillendirilir oldu coğrafyamızda... Ve savaş denilince ilk aklımıza gelen, patlayan bombalar, dumanı tüten evler, ağlayan çocuklar ve gözü yaşlı kadınlar...

Ekmek Ve Gül

“Yürüyoruz yürüyoruz, yan yana, güzel günler adına

Kadınız, insanız, insanlığı ayağa kaldırıyoruz

Paydos bundan böyle köleliğe, aylaklığa

Herkes çalışsın, bölüşülsün kardeşçe, yaşamın sundukları

İşte bunun için yükseliyor yüreklerimizden

Bu ekmek ve gül türküleri

Ve yineliyoruz hep bir ağızdan

Ekmek ve gül! Ekmek ve gül!”

James OPPENHEIM

Ekmek istiyoruz, gül de, sloganı ilk kez 1908 yılında New York’ta 128 kadın işçinin can verdiği bir fabrika yangınından sonra yürüyüşe geçen 15 bin kadın işçi tarafından yükseltilmişti. Bu tarihten üç yıl sonra1912 yılında, ABD’nin Massachusetts eyaletinde zorlu koşullar altında çalıştırılan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçilerin eylemine de damgasını vurdu bu slogan.

Kürtaj “Cinayet”, Roboski “Kaza”, Siz De “Melek”siniz Zaten!

 “Her kürtaj bir cinayettir”. Bu cümleyi kuranlar bundan birkaç ay önce17'si çocuk 35 insanı katlettiler. Şimdi bu yazıda bir cenin kaç haftalıkken ne oluyor, canlı hakları ve benzerine hiç girmeyeceğiz. Çünkü dini ve ahlaki duygu sömürülerinin altında yatanın nüfus politikaları olduğu çok açık.

Kadına Karşı Şiddeti Uygulayan Kim?

1981’den bu yana her 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nde dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, şiddete, aile içi şiddete, savaşa karşı mücadelelerini bir kez daha dile getiriyorlar. Kadına yönelik şiddet 21. yüzyılda, dünyanın hemen hemen her yerinde devam etmektedir.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1