Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Sarıgazi'de Dinci Faşizm Ve Kadın

Emekçi Kadınlar, 12 Şubat Pazar günü Sarıgazi Ayışığı Ekin Sanat Derneği'nde Serpil Kaplan ile Dinci Faşizm ve Kadın konusu üzerine söyleşi düzenledi.

Emekçi Kadınlar adına konuşan Serpil Kaplan, kadının kapitalizm koşulları altında yaşamından bahsetti. Toplumun her kesiminin kendini baskı altında hissettiğini vurguladı. Burjuva devletin laiklik adı altında dini devletten arındırmış gösterdiğini ancak bunun gerçek olmadığını aksine sınıf savaşımında ihtiyaç duyduğunda yardıma çağırmak için cemaatleri, dini örgütlenmeleri beslediğini, hep elinin altında bulundurduğunu vurguladı.

Devlet eliyle dinci gericiliğin yayılmasının amacının suskun, her türlü sömürüye boyun eğen, toplumsal mücadeleden uzak kadın kitleleri yaratmak olduğu üzerinde konuşuldu. Özel mülkiyete dayalı üretim biçimi sona ermeden kadının durumunda köklü değişiklikler olamayacağı, tarihteki hiçbir toplumsal değişim kadınların büyük bir kısmının katılımı olmadan gerçekleşmediği ve gerçekleşemeyeceği konularına değinildi.

Sorular üzerine zenginleşen söyleşinin gündemi referanduma geldi. Referandum sonucuna dair karşılıklı görüş alışverişi ve daha çok referandum sonrası bizi ve çocuklarımızı nasıl bir geleceğin -buna geleceksizlik de denebilir- beklediği ve emekçi kadınlar olarak neler yapmamız gerektiğini konuştuk.

Söyleşide farklı dini inançlardan kadının ikincil yerine dair örnekler verildi. Örneklerden gördüğümüz erkekler, kadın olarak yaratılmadıkları için Tanrıya şükrediyorlardı. Biz de kadınlar olarak diyoruz ki “Vardık varız varolacağız!!!”

Emekçi Kadınlar

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1