Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Kampüssüzler İle Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları

Kadınlar, Marksist Kadın Akademisi'nde, 17 Şubat Cuma günü yapılan çalışmada Kampüssüzler Grubu ile "Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları" konusunu ele alındı.

Asla Teslim Olma!

Göçebe kadın ilerler... Özgürlükler ülkesini arar. Oraya nasıl ulaşacağım? diye sorar. Mantığı cevap verir. “Yalnızca ama yalnızca tek bir yol var. İşçilik sahilinden iner, acının sularından geçersin. Başka yolu yok.” Kadın geçmişte tutunduklarını bırakarak feryat eder.

Sarıgazi'de Dinci Faşizm Ve Kadın

Emekçi Kadınlar, 12 Şubat Pazar günü Sarıgazi Ayışığı Ekin Sanat Derneği'nde Serpil Kaplan ile Dinci Faşizm ve Kadın konusu üzerine söyleşi düzenledi.

Güzeltepe'de Kadın Paneli

İzmir Güzeltepe Mahallesi'nde Emekçi Kadınlar(EKA) yaklaşık 2 hafta boyunca kadına yönelik şiddetle ilgili bir anket çalışması yaptı.

Zeynel Odabaş İçin Dayanışma…

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Örgütleme Genel Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş’ın 13 Aralık günü gözaltına alınmasının ardından serbest bırakılması için Gazi Mahallesi Cemevi’nde nöbet tutuluyor. Emekçi Kadınlar (EKA) bugün Gazi Mahallesi Cemevi’ne giderek dayanışmada bulundu.

Antakya'da Kadınlardan Konferansa Çağrı Paneli

Emekçi Kadınlar (EKA) olarak, 28 Kasım günü, 19-20 Aralık’ta yapılacak olan Uluslararası Kadın Konferansına hem bir çağrı hem de ön hazırlığımız olan bir panel gerçekleştirdik.

Akademide İslam Kadın ve Siyasal İslam...

Marksist Kadın Akademisi'nde Sibel Özbudun ile Kadın İslam ve Siyasal İslam konusu işlendi. 

Suyun Öyküsü

EKA Emekçi Kadınlar olarak anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Yiğit, yürekli bir kadın savaşçının inançlı ve çelikten iradenin etkin olduğu devrimci yaşamı andık.

Amed’de Kadın Buluşması

Amed’de, “Darbelere Karşı Kadın Mücadelemizi Örgütlemek İçin Buluşuyoruz” etkinliği düzenlendi.

Fabrikada Coşkulu 8 Mart Etkinliği

9 Mart Pazar… Yağmur altında Taksim’de coşkulu geçen bir 8 Mart sonrası bir etkinliğe davetliyiz. Hava buz gibi  ince ince ama sert bir yağmur yağıyor. Rüzgar öyle esiyor ki, atkınız boynunuzda şapkanız başınızda durmuyor. Etkinliğe gidebilmek için en az 1 saat 15 dakika otobüs yolculuğundan etkinliğin yapıldığı yere gidebilmeniz için ana yolun iki yanındaki bariyerlerinden atlamanız gerekiyor. Ama bu bariyerleri atlayan 8-10 kişi daha var erkekler kadın arkadaşlarına, analara yardım ediyor bariyerleri aşmalarında. Bu yağmurda, hemde hasta hasta bu kadar uzak yerde etkinliğe gidilir mi?

Kadınlardan Marksist Okumalar

Ayışığı Sanat Sanat Merkezi'nde her hafta Perşembe ve Cumartesi günleri gerçekleştirilen Marksist Kadın Akademisi'nde bugün (17 Kasım) günü Fatma Yıldırım eşliğinde Marksist Okumalar Atölyesi'ne başlandı. 

Antep’te Düztepe Mahallesi'nde 8 Mart Etkinliği

Antep Düztepe Mahallesinde Ayışığı Sanat Merkezi 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir etkinlik düzenledi. Geneli boyunca coşkulu ve dolu dolu geçen etkinlikte şiir, tiyatro ve müzik grubu yer aldı.

Marksist Kadın Akademisi Başladı

Çalışmalarını bir süre önce duyuran Marksist Kadın Akademisi, Kasım ve Aralık aylarının programını açıklamıştı. Bu 2 ay içinde Gaye Yılmaz, Sibel Özbudun, Eren Keskin ve Ülkü Şeyda ile yapacağı programı duyuran Akademi, ilk çalışmasını 3 Kasım günü akademisyen Gaye Yılmaz ile gerçekleştirdi.

Gazi'de 8 Mart Etkinliği

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yaklaşırken, Gazili emekçi kadınlar, Ekin Sanat ve Halk Kütüphanesi'nde bir etkinlik düzenlediler.

Uluslararası Kadın Emeği Konferansı İstanbul’da Yapıldı…

DİSK Kadın İşçiler Komisyonu, Hollanda Sendikası Konfederasyonu (FNV) ve Rosa Lüksemburg Vakfı, tarafından kadın emeğinin güvencesizleştirilmesine karşı, İstanbul Aksaray’da bulunan Best Western Senatör Otel’de Uluslararası Kadın Emeği Konferansı gerçekleştirildi.

8 Mart Öncesinde Üniversiteli Genç Kadınlar Buluştu

Ankara'da Üniversitelerdeki öğrenci toplulukları, 8 Mart öncesinde bir konferans düzenlediler. ODTÜ, Hacettepe, Gazi, Ankara ve Yıldırım Beyazıt Üniversitelerinden genç kadınların örgütlediği konferans 1 Mart günü ODTÜ Necdet Bulut (U3) Amfisinde gerçekleşti.

“Sokakları Gericiliğe Teslim Etmeyeceğiz”

Kadın Akademisi, “Neden faşizm ve dinci gericiliğin ilk hedefi kadın oluyor? İran, Afganistan, Malezya, Suriye gibi ülkelerin deneyimlerini inceleyip kadınlar açısından neler getirdiğini birlikte tartışalım” diyerek tüm kadınları milliyetçilik ve dinci gericiliğin baskın hale geldiği bugünlerde foruma ve tartışmaya davet ettiler.

Biz Kadınlar İstersek Her Şeyi Yaparız

Emekçi Kadınlar (EKA), bu yıl 8 Mart programlarını duyurmak ve çalışmalarını organize etmek için bir etkinlik düzenlediler.

3 Şubat Pazar günü Taksim Ayışığı Sanat Merkezi'nde Emekçi Kadınlar'ın çağrısıyla emekçi semtlerinden çok sayıda kadın ve erkek işçi, emekçi bir araya geldi. Öğrencilerden emeklilere kadar her yaştan emekçi önce EKA'nın son yıllarda yaptıkları kadın çalışmalarının ve eylemlerinin, etkinlik ve panellerinin anlatıldığı sinevizyonu izledi.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1