Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Antakya'da “Yaşadım Diyebilmen İçin”

“Bu dünya soğuyacak günün birinde,

hatta bir buz yığını

yahut ölü bir bulut gibi de değil,

boş bir ceviz gibi yuvarlanacak

zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız.

Şimdiden çekilecek acısı bunun,

duyulacak mahzunluğu şimdiden.

Böylesine sevilecek bu dünya

"Yaşadım" diyebilmen için..”

 

Aylar önce çalışmalarına başladığımız “Yaşadım Diyebilmen İçin” adlı oyuna bildirilerle, afişlerle, ev çalışmalarıyla geniş bir çalışma yaparak oyun hazırlıklarını sürdürdük. Oyunun çalışmalarında insanlar tarafından çok yoğun bir destek geldi. Geçen yıl da Samandağ'da çalışmalarını yaptığımız ve oynadığımız oyun Antakya’da da büyük ilgi görmüştü.

17 Nisan Pazar günü Antakya Ayışığı Tiyatro atölyesinin aylardır hazırlandığı “Yaşadım Diyebilmen İçin” adlı oyun Antakya halkıyla buluştu.

Etkinlik Ayışığı Sanat Merkezi adına yapılan konuşma ile başladı, Antakya'da Ayışığı Sanat Merkezi olarak 7 yıldır sanat çalışmalarının yapıldığı ve bunlarından birkaçı olan Sivas 93, Oğulları Öldürülen Analar, Ahmet Atakan Anma gecesinden bahsedildi. Ayışığı Sanat Merkezinin Antakya'da sadece tiyatro etkinlikleriyle bulaşmadığını diğer sanat çalışmaları olan gitar, bağlama, öykü, şiir, felsefe atölyelerinin de olduğunu aktardı. Daha sonra da var olan savaşın yanı başımızda olduğunu, Ayışığı Sanat Merkezi olarak da sanatı araç olarak kullanarak mücadele ettiğine değinildi.

Konuşmanın sonunda bu mücadelenin sokaklardan geçtiği söylenerek tüm halkımız 1 Mayıs alanlarına ve 6 Mayıs'ta Denizler için alanlara davet edildi. Ardından sahneyi Ayışığı Sanat Merkezi Tiyatro Atölyesi devralarak tiyatro etkinliğine başlandı.

1 saat süren tiyatro oyunu sık sık alkışlarla kesildi. Oyunun sonunda selamlama sırasında seyirciler ayakta alkışladı atölyemiz oyuncularını.

Daha sonra oyuncuların seyircilerle buluşarak oyun üzerine sohbetleriyle etkinlik sona erdi. Gelen misafirlere çıkışta 1 Mayıs bildirileri dağıtılarak misafirler 1 Mayıs'a davet edildi.

ANTAKYA AYIŞIĞI SANAT MERKEZİ

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1