Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Sanata Mühür Vurulamaz

15 yıldır Kürtçe tiyatro yapan Seyr-î Mesel Tiyatrosu ve Seyr-î Mesel Sanat Atölyesi Derneği, kapılarına mühür vurulması üzerine bir basın açıklaması yayınladılar:

Devinim Atölyesi Özgecan Aslanlar İçin Sahne'de

Ayışığı Sanat Merkezi Devinim Tiyatro Atölyesi'nin hazırladığı Kemal Oruç'un yönettiği Kybele'nin Kadınları adlı oyun 1 Mart Pazar akşamı ilk gösterimini Taksim Hayalhane Sahnesinde yaptı.

Baskılar, Saldırılar Her Yerde

“Eğer sevgiliniz ile sokakta öpüşürseniz sizi ‘burası Müslüman ülke’ diyerek linç etmeye kalkacak insanların 45 çocuğun tecavüze uğramasına sessiz kaldığı ülkedir Türkiye!” dedi ve cumhurbaşkanına hakaretle yargılandı.

Kybele'nin Kadınları

 

 

Kybele'nin Kadınları adlı oyun Özgecan Aslan'lar İçin Sahne'de

Ayışığı Sanat Merkezi Devinim Tiyatro Atölyesi'nin hazırladığı Kemal Oruç'un yönettiği Kybele'nin Kadınları adlı oyun 1 Mart 2015 Pazar günü saat 17.00'da Hayalhane Sahnesinde seyirci ile buluşuyor.

 Devinim Tiyatro Atölyesi'nin yazdığı KYBELE' nin KADINLARI bir zamanlar her şey olan kadınların şarkısını söylüyor. Bu bir uyanışın şarkısı... Belki defalarca tekrarlanan, yenilgiye uğrayan ama yılmadan yeniden yeniden denenen bir uyanış. Kadının uyanışı. Mücadelesiyle isyanını duyuran, inandığı bilimden asla vazgeçmeyen, idam edileceklerini bile bile pişmanlık belgesini imzalamayan, ölüme başı dik zılgıtlarla giden kadınların.

 İşçi bir kadın olan Leyla işten çıkarılmış, çocuğunu düşürdüğü için eşi tarafından terk edilmiştir. Ülkede ayaklanma çıkmıştır ve herkes öfkesini haykırmak için Taksim Meydanı'na gelmiştir. Leyla da Taksim'e gelmiş, kazanıma şahit olmuş, artık son günlere doğru parktan da çıkarılınca sağa sola koştururken, polisten aldığı darbelerle komaya girmiştir.

 Parkta geçirdiği süreyi iyi değerlendiren Leyla, komadayken mücadele eden, yenilmeyen, cesur yiğit kadınların hikayelerini kendi düş dünyasına getirerek yaşama tutunmaya, kendine bir çıkış yolu bulmaya çalışır.

 Araştırmalarından vazgeçmeyen Hypatia'dan, pişmanlık belgesini imzalamayan Trikeri Adası'ndaki Yunan kadınlarına, ser verip sır vermeyen, idam sehpasına onurlu ve dimdik yürüyen Leyla Kasım'dan, hiç yaşamamış olan kadınlarımıza...

 “Tan kızıllığı ölüm taşıyor sabaha... yeni tanrılar adına... tan kızıllığı ölüm taşıyor sabaha... ok, yay ve altın adına” ve tan kızıllığı ölüm taşımaya devam ediyor sabaha... Kadınlar öldürülüyor bugünün tanrıları adına... Her güne yeni bir kadın katliamıyla uyanıyoruz.

 Yeter artık diyen Kybele'nin Kadınları ilk oyunlarını Özgecan için oynuyor.

  Yazan : Devinim Tiyatro Atölyesi

 Yöneten: Kemal Oruç

 Sanat Yönetmeni: Songül Yücel

 Müzik: Emeğe Ezgi

 Işık: Ercan Ballıoğlu

 Oynayanlar:

 Nurten Karahancı

 Pınar Turan

 Ezgi Karahancı

 Serpil Ünal

 Gökçe Şahin

 Pınar Akgöz

 Tarih: 1 Mart 2015 Pazar / Saat: 17.00

 Hayalhane Sahnesi:İstiklal caddesi Sadri Alışık Sokak

 No:24 Kat:4 Beyoğlu-İstanbul

 Taksim Ayışığı Ekin Sanat Derneği: 0 212 249 44 43

Antakya'da “Yaşadım Diyebilmen İçin”

“Bu dünya soğuyacak günün birinde,

hatta bir buz yığını

yahut ölü bir bulut gibi de değil,

boş bir ceviz gibi yuvarlanacak

zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız.

Şimdiden çekilecek acısı bunun,

duyulacak mahzunluğu şimdiden.

Böylesine sevilecek bu dünya

"Yaşadım" diyebilmen için..”

 

Aylar önce çalışmalarına başladığımız “Yaşadım Diyebilmen İçin” adlı oyuna bildirilerle, afişlerle, ev çalışmalarıyla geniş bir çalışma yaparak oyun hazırlıklarını sürdürdük. Oyunun çalışmalarında insanlar tarafından çok yoğun bir destek geldi. Geçen yıl da Samandağ'da çalışmalarını yaptığımız ve oynadığımız oyun Antakya’da da büyük ilgi görmüştü.

Bir Ayaklanmanın Ardından

"Düşünce Suçu"... Drama Kumpanya'nın sahnelediği oyunun adı. Önce adına takılıyor düşünceler. Suç olan düşünce! Günlük dilde sıklıkla kullanageldiğimiz tehlikeli bir niteleme. Eyleme geçmemiş bir düşünce var mıdır yeryüzünde? En azından yazılı ve sözlü olarak ifade edilmesi bir eylem değil midir? Öte yandan, tüm siyasal eylemler bir düşüncenin icraası, ifadesi, dışavurumu değil midir? Bu anlamda her siyasal suç, doğrudan "düşünce suçu" değil midir? "Düşünce suçu" ile "eylem suçu" ayrılabilir mi?

Erzurum Devlet Tiyatroları Sahnesi Kül Oldu!

Erzurum Devlet Tiyatroları oyuncuları sahnede prova yaparken, henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı.

“Ah Şu Tersaneler” Ayışığında Sarıgazi Emekçileriyle...

Sarıgazi Ayışığı Ekin Sanat Merkezi’nde etkinlikler sürüyor. 1 Şubat Pazar akşamı Tiyatro Simurg oyuncuları ülkemizde değişik yıllarda meydana gelmiş iş kazaları ve iş cinayetlerini konu alıyor.

Nazım Hikmet MKÜ Öğrencileriyle

Antakya Ayışığı Sanat Merkezi Tiyatro Atölyesi/nin oynadığı ‘Yaşadım Diyebilmek İçin” adlı tiyatro oyunu  Devrimci Öğrenci Birliği’nin  28 Şubat’ta Mustafa Kemal Üniversitesi’nde hazırladığı etkinlikte Antakya’nın üniversite öğrencileriyle buluştu.

Ah Şu Tersaneler Gazi Mahallesi'nde...

Tiyatro Simurg “Ah Şu Tersaneler” adlı oyununu Gazi Ekin Sanat Halk Kütüphanesi'nde işçi ve emekçilerle paylaştı. Devinim Tiyatro Çocuk Atöilyesi'de ilk oyunundan bir bölümle katıldı.

Ayışığı Sanat Merkezinde Kitap Tanıtımı Ve Söyleşi

Taksim Ayışığı Sanat Merkezinde 28 Şubat Pazar günü, Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı ve aynı zamanda Drama Kumpanya'nın kurucusu olan Kemal Oruç ve birlikte çalışma yürüttüğü tiyatrocu Cihan Özdeniz'in birlikte çıkardıkları “Ortaokul Döneminde Yaratıcı Drama” isimli kitabın tanıtım etkinliği ve söyleşisi yapıldı. Etkinliğe drama çalışmalarına katılan çocuklar ve aileler de katıldı.

Gezi Sanatı Katledilen İşçileri Andı

Bir kadın çığlıkla güvenlik şeridinin ardındaki kanlı barete koşuyor ve dövünüyor, bir diğer kadın da atılıp onu durduruyor ve ağıt yakmaya değil savaşmaya davet ediyor.

Çocuklara ve Büyüklere Günümüzden Bir Masal…

Ayışığı Sanat Merkezi’nin çocuk oyuncuları “Üç Taşın Masalı” adlı oyunlarını İstanbul, Beyoğlu’nda Divriği Kültür Merkezi’nde sahneledi. Çocuklar kadar büyüklerin de zevkle izlediği bir oyun sergiledi küçük oyuncular…

ÖKM Sahnesi Sanat Düşmanlığından Kurtulamadı!

Rektörlük tarafından birçok kez kapatma girişimi olan İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilerin tiyatro sahnesi olarak kullandıkları Öğrenci Kültür Merkezi (ÖKM) sahnesi yıkıldı, eşyaları talan edildi.

Amed'de Tiyatro Festivali

3. Amed Tiyatro Festivali, “Em Şanoya Civaka Demokratik Bir Hev Re Biafirînin” (Demokratik Toplumun Tiyatrosunu Birlikte Yaratalım) şiarıyla başladı.

Urla Dördüncü Toprak Sahne Tiyatro Festivali

Sanat sepet diye çıktık yola. Başladık yazmaya, üretmeye. Ürettiklerimizi oynamaya. Her şeyi dert edindik kendimize. E sığamadık olduğumuz yere. Taştık sokaklara, işçi eylemlerine, emekçi semtlere ah bizim o güzel insanlarımıza. En güzel eserimiz olan ayaklanmaya naçizhane birkaç dize ekleyerek, çıkamadık kapalı mekanlara. Nasıl ki yoksulun matbaası duvarlardır, bizim gibilerin de sahnesi sokaktır. Alıştık sahne tozu yeri biber gazı yemeğe. Bütün ezilenlerin, sömürülenlerin, isyan edip başkaldıranların sanatını icra edenler kulağımızı kabarttık tiyatrolar buluşmasına.

Devinim Tiyatro Atölyesi : “Katliama Sessiz Kalma!”

Devinim Tiyatro Atölyesi oyuncuları, Taksim Meydanı’nda sokak tiyatrosuyla Ankara katliamını protesto ederek “İsyan Et, Haraket Geç! Sesiz Kalma!” dedi.

Memleketimden İnsan Manzaraları Silivri'de

Nazım Hikmet ölümünün 51. yılında Silivri Belediyesi ve Eğitim-Sen’in birlikte 3 Haziran'da Silivri sahilinde düzenlediği etkinlikte Ayışığı Şiir Topluluğu’nun Memleketimden İnsan Manzaraları oyunu sahnelendi. Komünist şair Nazım şiirleri ve ona bestelenmiş şarkılarla anıldı.

Kibele'nin Kadınları Antakya'da

Antakya Ayışığı Sanat Merkezi olarak İstanbul'dan getirtilen "Kybele'nin Kadınları" oyununun çalışmaları haftalar öncesinden başlamış, bildiriler ve davetiyelerle kapı kapı dolaşılarak herkes oyuna davet edilmişti.

“Oğulları Öldürülen Analar” Samandağ'da

Antakya Ayışığı Sanat Merkezi Gezi Ayaklanmasında ölümsüzleşenleri, hazırladığı “Oğulları Öldürülen Analar” adlı tiyatro oyunuyla bir defa daha andı.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1