Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

“Bu Daha Fragman, Film Yeni Başlıyor”

Gündemimiz yine sansür, baskı, yasak... Konumuz ise sinema ve film festivalleri.

Sıra Arkadaşımız Ali İçin...

Ekranda dolaşan harfler...

Annenin sesi...

Ali İsmail'in avucu umuda ve sevgiyi açtığı heykeli...

Ve o karanlık sokak...

Nasıl kıyabildiniz yavruma...

Emek Yıkıldı, Yargıtay Yıkım Kararını Durdurdu

Emek Sineması... İstanbul'un en eski sinemalarından biri... 2013'te yıkılmadan önce önünde çok sayıda eylem düzenlendi, protestolar edildi, davalar açıldı... Hiçbiri Emek'in yıkımına engel olamadı. Emek yıkıldı ve yerine bir AVM dikildi. Bugün, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Emek Sinemasının yıkım kararında “yürütmeyi” durdurdu...

“Su (Yaku) Hayattır”

 Gazi Ekin Sanat ve Halk Kütüphanesi'nde bir film gösterimi. Filmi izleyince aklıma ilk gelen, 31 Mayıs ayaklanmasıyla sokaklara çıkan halkımızın yaşadıkları, bizlere yaşattıkları muazzam duygu oldu. Kendi geleceğine sahip çıkan, yaşamına sahip çıkan ve ne istediğinden emin olan bir halkın gücü gerçekten muazzam...

 Filmin içinde 500 yıl öncesine gidiyoruz. Film içinde film... 500 yıl önce Christoph Colomb Hindistan diye Amerika kıtasına ayak basınca, son derece alçak gönüllü ve elindeki her şeyi paylaşmaya hazır bir halkla karşılaşır. Avrupa'nın aç gözlü efendileri yerli halkın elinde avucunda ne varsa alır. Hayatlarını dahi. Bu filmi çeken ekip Bolivya'da korkunç bir gerçekle karşılaşırlar. Filmin en önemli mesajı da işte budur.

Kış Uykusu

Nuri Bilgen Ceylan’a Altın Palmiye ödülünü kazandıran Kış Uykusu, aldığı ödülü hak eden bir donanıma sahip. Filmde farklı karakterlere sahip kişilerin dünyasında tanık oluyoruz. Bir otelde kendi istekleriyle adeta sıkışıp kalan bu kişilerin karşılıklı savaş hali, kimi zaman “Kötü’ye müdahale edilmeli midir?” gibi bir felsefi konuyu sorgulatırken, kimi zaman da izleyenleri bir aydın çözümlemesi ile baş başa bırakıyor.

“Ustayı Saygıyla Anıyoruz”

 Komünist kimliği ile tanınan usta sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 Tuncel Kurtiz, Beşiktaş Etiler'de bulunan evinde sabah saatlerinde ölü bulundu. Kurtiz için 28 Eylül Cumartesi günü Saat11.00'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlenecek ve 29 Eylül Pazar günü Balıkesir'in Güre Beldesi'ne bağlı Tahtakuşlar Köyü'nde toprağa verilecek.

Holywood'un Zombi İstilası

Rivayet odur ki, sistem ne zaman derin bir krize sürüklense, salonlar zombi filmlerinin istilasına uğrarmış. Demek ki boşuna değil, 2008'den bu yana bir dolu zombi filmine, dizilerine teşne olduk. Seyirci, ardı ardına çekilen aynı tür filmlerden ne zaman sıkılmaya başlasa, hemen ortaya dev bir prodüksiyon ve bir süper star çıkıverir.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1